В цяла Европа, работещите хора живеят все по трудно защото въпреки че работят все по усилено, те едва успяват да свържат двата края. Твърде много от тях се сблъскват с несигурност, ниско заплащане и неясно бъдеще, докато неравенствата продължават да нарастват. В същото време институциите оповестяват все по-големи инициативи за дерегулация, която неминуемо ще отслаби  защитата и ще изложи работещите на по-голям риск, включително с приложението на т.н. 28-ми режим. Това не е Европа, която работещите искат.

По тази причина синдикалните организации се обединяват за провеждане на евродемонстрация на 18 юни в Мадрид под мотото „За качествени работни места, социална справедливост и мир, и срещу дерегулацията и мерките за строги икономии“.

Като организации на работещите, всички синдикални организации са убедени, че промяна е не само необходима, но и възможна. И само, когато сме обединени, ще имаме силата да изискваме по-добра Европа. Тогава ще имаме също силата да  спечелим. Затова, обединени и единни от Испания, европейските синдикати ще изпратят ясно послание до европейските институции, че трябва да сложат край на досегашните политики:

Стига с ниските заплати, стига несигурната работа, стига с несправедливостта и не на отмяната на защитите на трудовите права , от които работещите пряко зависят!

Синдикалните организации заедно ще изпратят ясното послание до европейските институции, че е възможен друг модел:

Силна и устойчива икономика, основана на по-високи заплати, качествени работни места, права на работниците и инвестиции!

Работещите искат една различна Европа

Работещите имат различна визия – те настояват за Европа, изградена върху инвестиции, социална справедливост, устойчив растеж и качествени работни места за всички. Затова те призовават европейските и национални лидери да се откажат от неуспешните политики на строги икономии и вместо това да следват инвестиционен подход като:

  • Осигурят справедливи заплати и насърчават колективното договаряне;
  • Гарантират, че всяко работно място ще е качествено, чрез приемане на Закон за качествени работни места;
  • Прекратят дерегулацията, включително заплахите за намаляване на правата на работещите;
  • Прекратят мерките за строги икономии и увеличат инвестициите в индустрията и обществени услуги;
  • Предприемат действия за осигуряване на достойни и достъпни жилища за всички;
  • Защитават мира и международното право.

За  работещите една друга Европа е не само възможна, но и необходима за подкрепа на икономическия растеж с качествени работни места и добри обществени услуги!

Евродемонстрацията ще бъде излъчвана на сайта на ЕКП от 12,00 до 14:30 часа /ЕЕТ/. Може да я гледате ТУК.