Искахме да проведем анкетата за заплащането на труда у нас точно преди обсъжданията за бюджета за тази година.

  • Усещането на хората е за неудовлетвореност от заплатите. Причините могат да бъдат различни. При по-ниските заплати обикновено това е размерът на самото възнаграждение. При по-високодоходните групи предполагаме, че това означава, че хората не са оценени достатъчно и това го усещат вътрешно, което също означава неудовлетвореност от самото възнаграждание като размер. Усещанията, които хората придобиват като работят, означават, че нещо не е наред в самата система. 2/3 от хората получават до 2500 лв. чисто възнаграждение. Официалната статистика сочи около 11% работещи бедни в България, а тази на синдиката показва два пъти повече – 24%.
  • Колкото по-висока е заплатата, толкова по-голяма е вероятността да се вземат бонуси към самите заплати. Това, че най-нискодоходните групи са допълнително най-ощетени, всъщност прекалено много затваря вратата пред тях като социални възможности.
  • Най-високодоходните групи са почти 100% съгласни да има необлагаем минимум, за разлика от най-нискодоходната група. Работодателските организации не са съгласни да има необлагаем минимум, а нагласите в политическата система са подобни. Но предвид това, че имаме рязко увеличение на цените от 1 януари на основни стоки и услуги, трябва да се намери някакво решение, така че най-нискодоходните групи да получат глътка въздух.
  • При нас все още няма нищо получено като материали, дори като политики, камо ли – проект за бюджет. Надяваме се да не го дадат пак вечерта преди разглеждането му в тристранния съвет, за да имаме достатъчно време да реагираме. Годината ще бъде наистина тежка, по думите на политиците, затова е много важно да имаме достатъчно време да разгледаме бюджета. 
  • Най-важното за нас са доходите на хората и там ще бъдем безкомпромисни по отношение на исканията си, защото обедняваме в последните години, а стандартът на живот чувствително се занижава. Условията на труд са много важни, както и социалните плащания. 
  • Увеличение на МРЗ е добра стъпка. 10% увеличение на разходите за работни заплати – също би било добра стъпка.
Цялото интервю на Лора Търколева с Атанас Кацарчев в предаването „Преди всички“, може да чуете ТУК.

 

Източник: БНР, снимка БГНЕС