През новата 2025 година образователната система започва със стари приоритети.

Синдикат “Образование” подрежда важните политики в образователната система и дефицитите, които няма да позволят тяхното осъществяване.

Завършихме годината с резонанс на търсене на индикатори за качество на българското образование, което безспорно може да бъде мотото на новата година, измествайки изкуствения интелект от първото място и това би било чудесно, ако наистина имаше шанс да се случи.

Подобряването на качеството на образованието и постигането на по-добри резултати в различните външни оценявания, може да се случи, ако сме осъществили цялостна реформа в образователната система.

И противно на очакванията, Синдикат “Образование” няма да постави фокус към промяната на учебните програми, не защото този проблем е решен, а защото има нещо по-важно– възпитанието.

Възпитанието, като компонент от образованието и възпитанието, чийто дефицит не позволява знанието да възтържествува.

Сякаш не е новина, че българското училище не може да се справи с формирането на граждани от учениците и още по-известно е, че българското общество отдавна е прехвърлило този свой дефицит на гърба на учителя. Защото е много по-лесно да натовариш някой друг със своите неуспехи във възпитание и поведение, отколкото да се признаеш за виновен.

Но въпросът с вината също не е новина, защото тя е споделена, нищо, че нейното признание от родители, институции и общество е трудна мисия. Но последните стоварват това бреме към раменете на учителя със задължения, бумащина и осъществяване на неизпълними стратегии.

Очевидно е, че в многобройните случаи, когато родителите са отговорни и са положили основите на доброто възпитание, на християнските добродетели, на респекта към авторитети и истински ценности, резултатите са отлични.

Но когато родителите са абдикирали, когато институциите се страхуват да участват в процеса на възпитание, когато на полицията се забранява да се намесва в училище, се получава сегашното статукво.

Синдикат „Образование“ категорично заявява:

  • Българската образователна система, не по вина на учителите, не се справя с компонента възпитание, като това трайно вреди на качеството на българското образование.
  • Българското училище, поради липса на подкрепа към учителите, „формира“ личности, които са „обучени“ да не спазват правилата, убедени, че тези деяния системно ще им се позволяват от неработещата политика за обща подкрепа към учениците.
  • Много от българските ученици, не по вина на училището, не успяват да бъдат възпитани в гражданска отговорност, толерантност и доброта.
  • Училищните общности, държавните институции и организации не успяват да формират християнските ценности и добродетели в децата и учениците на България.
  • Липсата на възпитание при процеса на образование, формира огромна част български граждани, които не искат и не спазват основни закони, защото очакват да не получат възмездие при тези нарушения и престъпления.
  • Липсата на комуникация с родителите, по вина на последните, пречи на превенцията на неспазването на правилата в училище и предотвратяване на агресивните деяния на малолетни и непълнолетни в училищните институции и извън тях.
  • Липсата на вменени отговорности в българските родители, за осигуряване на присъствие, за спазване на училищни правила, за поемане на отговорности при нарушителни и престъпни дейности на техните деца, обрича последните на лишаване от добро образование и ги сближава с престъпния свят.

Синдикат „Образование“ категорично настоява:

  1. Да се въведе незабавно оценка „дисциплина“, която да стимулира ученици и родители, формирали добро възпитание. Тази оценка да бъде част от общия сбор оценки, които да има ученик в предпочитано училище.
  2. Учителите да могат регламентирано да отправят послания, не само към учениците, но и към техните родители, при нарушаване на училищния правилник.
  3. Да се прилага безпрекословно забраната за използване на телефони в училище.
  4. Родителите на учениците да имат отговорност и задължение да партнират на училищните власти и да посещават училищната институция при регламентирани и нерегламентирани повиквания. При нарушение на този постулат, да се налага финансова санкция от 500 лева.
  5. Налагането на съществуващите и нови наказания за ученици, да се извършва като вътрешноучилищна процедура, а не като административен акт по АПК. /Синдикат „Образование“ припомня, че българският синдром дела на родители срещу учители, няма аналог по света/.
  6. В политиката обща подкрепа, да се заложи на превенцията, предварителна работата с учениците, контакти и съвети и санкции към недобросъвестни родители.
  7. Санкциите, които да се прилагат от училищните ръководства като крайна мярка, да са категорични, справедливи и да се лишат незабавно от бумащината, която ги прави неизползваеми.