Конфедералният секретар Валери Апостолов, главният икономист Атанас Кацарчев и председателят на Медицинска федерация „Подкрепа“ Росица Палешникова се срещнаха със зам.-кметовете на София Георги Клисурски, Надежда Бачева и Десислава Желязкова във връзка недостига на кадри в детските ясли, детските градини, училищата и общинските болници  в София.

По инициатива на КТ „Подкрепа“ се проведе работна среща със заместник-кметовете на Столична община по финанси, здравеопазване и образование, на която бяха обсъдени най-острите проблеми в системата на детските ясли, детските градини, училищата и общинското здравеопазване в столицата.

Необходима е спешна актуализация на финансовите стандарти за детското и училищното здравеопазване, касаещи увеличението на възнагражденията на медицинските специалисти. Беше изтъкнато, че медицинските специалисти в детските ясли, детските градини и училищата изпълняват изключително отговорни функции, в това число и медицинската грижа за деца с увреждания, но възнагражденията и условията на труд продължават да изостават от реалностите на пазара на труда и от нарастващите разходи за живот.

Особено внимание беше отделено на кадровата криза в системата, една трета от щата за медицински сестри не е зает, което води до закриване на детски ясли. Недостигът на медицински сестри и други здравни специалисти вече създава сериозни затруднения както в детското и училищното здравеопазване, така и в болниците на територията на Столична община.

В рамките на срещата се обсъди финансовото състояние на общинските  болници в София. От страна на КТ „Подкрепа“ беше изразена тревога, че вече продължителен период липсва действащ браншов колективен трудов договор в сектор „Здравеопазване“, което затруднява осигуряването на устойчив механизъм за нарастване на трудовите възнаграждения и задържане на квалифицираните медицински кадри.

КТ „Подкрепа“ ще подкрепи всички инициативи на Столична община да използва законови възможности за подкрепа на общинските лечебни заведения чрез инвестиции, модернизация на материалната база и мерки за подобряване на условията на труд и възнагражденията на работещите в сектора.

По време на разговора бяха обсъдени и перспективите за развитие на общинското здравеопазване и създаването на защитени болници в условията на нарастващи потребности от медицински услуги, застаряващо население и засилена конкуренция за медицински кадри.

Страните се обединиха около необходимостта от продължаване на диалога между Столична община и КТ „Подкрепа“ за намиране на устойчиви решения в интерес както на работещите в системата, така и на гражданите на София, като тези предложения ще бъдат поставени и пред министерството на финансите и министерство на здравеопазването.

КТ „Подкрепа“ ще продължи последователно да защитава правата и интересите на работещите в здравеопазването и да настоява за политики, гарантиращи качествени и достъпни здравни услуги за населението.