Да продължим със стария бюджет не е добро решение най-малкото заради факта, че от следващата година ще има нов размер на минималната работна заплата, която със сигурност влече след себе си поредица от други последствия – най-различни разходи, които непременно трябва да бъдат направени, а в бюджета няма да ги има.

Твърди се, че в сектор Сигурност има някакъв невидим политически консенсус. Тук е мястото да споменем, че има още две системи – на средното и на висшето образование, в които нещата са сходни, като със сектор Сигурност. Да припомним, че през миналата година имахме доста сериозни разправии по повод заплатите във висшето образование и стигнахме до някакво съгласие с министър-председателя Главчев и министъра на финансите и отлепихме нещата от нулевата точка. Но оттам нататък трябва политическо действие.

Отлагането на либерализацията на електроенергийния пазар не може да не стане, защото никой не е готов за нея. Начинът, по който се предвижда да се случи тази либерализация въобще не е ясен. Друг е въпросът, че битовите потребители с техния капацитет на знание, защото не се предполага те да бъдат специалисти по енергетика, не е ясно как ще сключват своите договори. Защото тези, които ще продават ток, ще го купуват от борса, ден за ден. Как ще изглежда тази цена месечно, ще може ли да се променя всеки месец? Кой ще следи да има ред в тези неща, защото се предвижда КЕВР да бъде освободен от функции. И още много други неизвестни има. Нашето голямо притеснение е, че някой има намерение да прехвърли всичките неуредици в сектор Енергетика върху битовите потребители, с което ние няма как да се съгласим. Тук трябва да кажем, че по изследвания на БАН около 33-34% от българските домакинства са енергийно бедни в сегашната ситуация. Енергийно беден е и човекът, който харчи 2 киловата на час, защото си е пуснал печката „Лъч“ и защото няма пари да си купи климатик, който да му харчи 0.7.

Тези два метода са несъвместими – от едната страна борсова търговия с електроенергия, от другата страна – фиксирани цени за битовите потребители. Те са масло и вода.

Вчера министърът в Марица-изток е казал, че ще пуска ТЕЦ 3. Той винаги е знаел, че ТЕЦ 3 не трябва да бъде спиран, но политическото говорене е различно. Даже „срамежливо“ започват да говорят, че държавата ще си го върне. Което е нормалното нещо. Балансът със сигурност е полза на приходите за държавата, първоналаният разход ще се изплати в пъти.

Ние в момента сме зависими от внос, сега, когато още не са паднали големите снегове и не е станал страшният студ. И някой може да ни продава ток. Но когато стане -20, -20 ще бъде и при тези, които сега ни продават излишния си ток и тогава той няма да им е излишен. И тогава ще започнат да ни говорят как изведнъж е станала страшна авария, защото няма да има как да ни кажат, че сме на режим на тока.

Нашите разходи за електричество непрекъснато се повишават. И си ограничаваме собственото производство, което е абсурдно.

Вижте какво още каза Димитър Манолов в „Денят започва“ по БНТ ТУК.

Източник: БНТ