На първо място трябва да сложим държавния интерес.

Обикалят едни „юнаци“ от разни задгранични НПО-та, на които им е присъдена възможността да командват българската енергетика и да говорят за нея. И да обясняват, че като нямаме ток, ще си внесем отвън и оттам е евтин.

Голяма част от големите потребители в Западна Европа, имат сключени дългосрочни договори с фиксирани цени, на които потребяват ток и купуват от борса тогава, когато възникнат някакви временни сривове. Така че, тази глупост, токът да се търгува на борса, като зарзават – тази идея е пагубна. И това е за такива като нас, които позволяват това да им бъде натрапвано. Говори се, че може би с около пет години ще се отложи включването на битовите потребители на свободния пазар на ел. енергия. Аз искрено се надявам дотогава светът трайно да се промени и всички тези глупости да бъдат преосмислени.

Не сме специфицирали енергийната бедност и да кажем кой е енергийно беден. Този, който няма пари да си плати сметката, не само той е енергийно беден. Енергийно беден е и този, който не може да си купи климатик и да си смени печката с реотан, за да харчи по-малко ток. Но за това не се говори.

По-високите цени неизбежно водят до по-високата инфлация.

Решението за еврозоната ще бъде политическо.

Това, което на нас ни се иска, няма как да се сбъдне. Тук говорим за големи политики, за преосмисляне на данъчната политика най-накрая в тази държава. Ние, от „Подкрепа“, сме започнали една инициатива за преосмисляне на механизма на заплащане в държавната администрация. Искаме да бъде възстановен клас прослужено време за държавните служители. Има начин това да бъде направено, без да бъде чувствително увеличен обемът от средства.

Цялото интервю на президента на КТ „Подкрепа“ в студиото на  „Денят ON AIR“, може да видите ТУК.

Източник: Bulgaria ON AIR