Всички ние сме заредени с много големи очаквания по отношение на трите проектобюджета, които правителството внесе. Но да не забравяме, че то е служебно правителство и то има ангажимент да внесе бюджет, но няма задължение да изпълнява програма.

КТ “Подкрепа” подкрепя по принцип тези бюджети, защото за нас е по-опасно и би имало големи последици за икономиката, за работещите, за пенсииите, за социалните плащания, ако нямаме бюджети. Ние заявихме, че нашите искания и предложения ще отправим в парламента и при редовно правителство ще искаме актуализации.

В трите бюджета липсват политики, мерки и реформи, които да се справят с основните икономически предизвикателства.

В Проектобюджета на здравната каса не видяхме политики, които имат за цел да преодолеят липсата на квалифициран персонал. Здравеопазването в момента е в колапс. Ниското заплащане на труда в държавните и общинските болници вече е на сериозен минимум. Нямаме подписан трудов договор за сектор Здравеопазване.

В Проектобюджета на Държавното обществено осигуряване не виждаме политики, които да се борят с бедността и социалното изключване. Има замразяване на съществени плащания, каквито са например минималният размер на обезщетението за безработица. Статистиката показва, че коефициентът на заетост продължава да расте и през 2024 и през 2025 г., като независимо от увеличението на МРЗ, се вижда, че равнището на безработица става 4.2 и продължава да намалява, докато стигне до оптимални равнища, така че коефициентът в момента е оптимален, независимо от увеличението от МРЗ. Което означава, че ние имаме по-голяма заетост. 

В Проектозакона на държавния бюджет липсва поетият ангажимент на правителството от 25 април – 1 млрд. в рамките на четири години да бъдат предоставени за рекултивация за освободените от Мини Марица-изток терени. Тези пари ги няма. На второ място, ние категорично не подкрепяме въвеждането на данък върху добива на подземните богатства, защото ще се нанесат преки щети върху минната промишленост, енергетиката, доходите на хората.

Заплатите в България са на най-ниското равнище в ЕС. Ние сме част от европейското пространство и се бориме да бъдем там с най-ниските доходи и с най-голямата норма на печалба на работодателите. 

Цялото участие на доц. Апостолов в „Денят започва“ по БНТ ТУК.

Източник: БНТ