Преди две години, когато имаше подобен дебат, ние направихме едно проучване, в което участваха близо 30 хиляди учители и заинтересовани. Всички бяха категорично срещу промяната на 15 септември, като начало на учебната година. Тогава се обсъждаше 1 и 7 септември. Сега си позволихме също, на базата на започналия дебат, да направим проучване, в което на този етап са участвали около 5 000 заинтересовани – това са учители, но има и 10% родители и 6-7% ученици. 

Резултатите:

98% от участниците не подкрепят удължаването на учебната година.

Също почти толкова – 97%, смятат, че удължаването на учебната година /или размера на учебното време/ в никакъв случай няма да се отрази на качеството на българското образование.

Другото, което са отговорили, че категорично, че само с промяна на размера на учебното време, няма да се постигне никаква разлика в образованието за очакваните резултати от изпити, външно оценяване, международно оценяване.

Хората /граждански организации, учители, родители/ по-скоро не смятат, че са чути, когато са дали предложение за размера на учебното време. Ние сме давали подобни предложения, като една от идеите беше да има вариант на зимна ваканция февруари месец, която да е от седмица-две, може да бъде на ротационен принцип в различните градове да бъде различно. Това не беше обсъждано, за съжаление.

Много по-лесно е, ако трябва да удължаваме учебното време, може да се започне една седмица по-рано. Но в крайна сметка всяка промяната трябва да бъде с относителен национален консенсус. 

На въпрос „Смятате ли, че българските ученици са добре климатизирани?“, 81.7% от участниците са отговорили, че условията в някои училища са ужасни, т.е. температурите през лятото са ужасни и там много по-трудно се работи. И тук отново стигаме до основния дебат – какво пак трябва да променяме – дали учебното време или да направим един същностен дебат за учебните програми, дисциплината. Много пъти сме заявявали, че един стойностен дебат трябва да бъде насочен към поне 10-15 компонента от промените на всичко това, което се случва в образователните институции и тогава може да очакваме някакви резултати. А ние всъщност обикновено водим дебат на парче, започваме да обсъждаме дали нещо ще се промени или няма да се промени. Но нека да припомним, че за последните 8 години на два пъти беше увеличавано учебното време, но от това нищо съществено не последва. Това е по-скоро неприятно и за учениците, и за учителите.

65% казват, че този размер на работното време е много добър, но пък 30% смятат, че той трябва да бъде намален като дни. Трябва да видим и по колко минути са часовете в българското училище, защото в първи клас и втори клас са много по-къси, дори в сравнение с Англия и някои други държави.

Разковничето е това да намалим дозата информация, обемът, за да може да дойде интересът, да може и иновативно да се преподава от учителя и учениците да не се чувстват като изключени или някъде, където не могат да стигнат една скорост, която им се предлага и те постепенно отпадат от тази скорост и изпадат в безразличие.

Трябва да сравним учебното време в България с останалите държави, правихме такава статистика преди две-три години. Оказва се, че ние сме по средата -не сме с най-късата учебна година, но не сме и с най-дългата. Но всички ние сме убедени, тези, които работим в системата и в класната стая, че  размерът, само и единствено, нищо няма да промени, ако не променим естетиката вътре в часа. Искам категорично да разсея една мантра, която казва, че българските ученици имат най-големите ваканции в Европа и в света, това далеч не е така.

Трябва да намерим верния път, да направим необходимите промени и да видим резултатите.

Ако мине Бюджет 2025 и заплатите на учителите бъдат увеличени, ще има вътрешно успокоение у тях. Надявам се да не се стига до протести.

Увеличението ще повлияе на по-младите учители, които ще влязат в системата. Умората, която усещат в първите дни, ги отказва и отиват и работят нещо друго. Да, заплатата ще помогне, но тя е 10% от всичко, останалите 90% трябва да ги свършим ние с промени в системата.

Вижте какво още каза председателят на Синдикат „Образование“ д-р Юлиян Петров в студиото на „България сутрин“ ТУК.

Източник: Bulgaria ON AIR