Държавите-членки на ЕС имат морално задължение незабавно да наложат забраната за стоки, произведени чрез принудителен труд, която влиза в сила днес. Докато страните- членки разполагат с до три години, за да го приложат, данните на Международната организация на труда (МОТ) показват, че няма време за губене:
– По света има 28 млн. души, подложени на принудителен труд, включително 3,3 млн. деца;
– 236 млрд. щатски долара е нивото на годишната печалба, генерирана от принудителен труд в света;
– Общите незаконни печалби са най-високи в Европа и Централна Азия (84,2 млрд. щатски долара).
От Европейската конфедерация на профсъюзите (ЕКП) са на мнение, че твърде дълго компаниите се измъкват от правенето на неприлични печалби на гърба на експлоатацията на уязвими хора по целия свят. Фактът, че Европа е най-големият участник в печалбите от принудителен труд, налага морално задължение на страните-членки да наложат тази забрана незабавно. ЕКП трябва да използва широката си международна мрежа, за да подкрепи Комисията и уважавани работодатели за идентифициране и справяне със случаи на принудителен труд по веригата на доставки.
Ръководството на Европейската федерация на профсъюзите на храните, земеделието и туризма (EFFAT), е на мнение, че веригите за доставка на селскостопански храни са сериозно представени от продукти, събрани или произведени с принудителен труд. Независимо дали става дума за производство на захарна тръстика в Бразилия, палмово масло в Индонезия и Малайзия, какао от Кот д’Ивоар или домати и риба от Китай, експлоатацията е очевидна опасност.
EFFAT, заедно със своите филиали и Международния съюз на работещите в хранително-вкусовата промишленост, остава ангажиран с разрешаването на тези проблеми чрез механизми, установени от новия Европейски регламент за принудителния труд. Системната промяна се състои в това да държим компаниите отговорни за етичните практики, в прилагането на основните конвенции на МОТ и в напълно различен подход към търговските споразумения.