За пореден път синдикатите и работодателите застанаха от едната страна на барикадата по темата енергетика. Защото тя рефлектира върху цялостния живот в държавата, и ако не се предприемат конкретни мерки, нашата икономика е пред угрозата за крах, както и нашата национална сигурност. Ние искаме компенсации не само за индустрията, тъй като от наша синдикална гледна точка, ситуацията е свързана и с опасността от закриване на предприятия, което означава загуба на работни места, както и със сигурността за изплащането на работни заплати и актуализация на тези заплати. Свързана е и с увеличаване цените на различни стоки и услуги, което може да доведе до обедняване на работещия български народ. Свързана е и с угрозата на отделни други сектори. Като наблягам върху опасността за националната сигурност, имам предвид водоснабдяването. Един сектор, при който цената на водната услуга зависи от разходите за електроенергия. България е разделена, за съжаление, несправедливо на две – на северна и на южна – привилегированият юг и наказаният север, където имаме много по-малко водоизточници като язовири, докато югът има много повече възможности от гл. т. на ландшафта и там водата се добива гравитачно, а в другата част помпачно и разходите стават значителни. Преди седмица имаше населени места, които не само нямаха ток, но те нямаха и вода.
Един от секторите, които трябва да бъдат приоритетни за държавата, това е сектор Сигурност. От 1 януари т.г. ние сме част от шенгенското пространство, ние сме външната граница на Шенген. И затова ние трябва да инвестираме усилия, знания, умения, сигурност по нашите граници, основно по тази с Турция, откъдето може да се очаква наплив от емигранти. Друг изключително важен сектор е този на Земеделието. Ние сме държава, която има уникални природни дадености, може да произвеждаме био/еко продукти и по този начин да подпомагаме както развитието на земеделието, така и на животновъдството. Но държавата трябва да има визия в тази посока. Друг сектор е Регионалното развитие. Не може да развиваш каквато и да е друга дейност, ако ти нямаш нормално работеща, добре поддържана инфраструктура. 25 години правим една магистрала до Гърция и сме заложници на някакви зелени еколози – човечета, някакви НПО-та, които ни рекетират. Говорехме за водоснабдяването на Плевен и на Ловеч и това, че хората пострадаха и преди два месеца и нямаха вода. От преди 27-28 години се говори за изграждането на язовир Черни осъм. Защо не се изгражда? Защото някакви също такива зелени човечета намериха някакви варианти и стопираха процеса. Не може ние да бъдем заложници, включително и със Зелената сделка в Европа – едно ритуално самоубийство, което Европа прави. 8% от въглеродните емисии генерира континентът Европа, 92% – генерират другите континенти. Да, трябва да има екологична визия, но трябва да предприемем по-премерени стъпки във въвеждането на този зелен преход.
Българският политически елит е имал единение по реализиране на национални приоритети във всичките години. Но това е било по отношение на политиката извън България.
Хората искат да има справедливост. Корупцията е свързана с огромна несправедливост в решаването на различни спорове и очакванията на всички български граждани имат за ефективност на тази система.
Не трябва да се подценяваме. Българите сме едни от най-древните народи в света. От нашия политически елит зависи ясно и точно да отговорим на въпроса каква България искаме и в този отговор да заложим предпоставките, с които да мотивираме младите да се върнат обратно в България.
Цялото участие на вицепрезидента на КТ „Подкрепа“ в „Референдум“ по БНТ, може да видите ТУК.
Източник: БНТ