Не може системата на железниците да изостава с години. Няма как да не се инвестира в сигурност, дигитализация, цифровизация – неща, които елиминират човешкия фактор и субективния фактор. Когато го има субективния фактор, човекът така е устроен, че рано или късно, той винаги бърка. Затова се правят други неща, които ограничават това. В този конкретен участък е въведена в експлоатация една от съвременните осигурителни техники – т.нар. диспечерска централизация, където се контролира движението от един човек, който се намира в диспечерския център в София. И това би трябвало да не позволява подобни инциденти да се случват. Системата не позволява по никакъв начин да се изпращат два влака един срещу друг, тя така е направена. За да се случи подобен инцидент, това означава, че тази система не е работила нормално. Нещо се е случило, за да не работи нормално. За да се случи това два влака да се намират на междугарието един срещу друг, значи системата не е работила. Човешката грешка е след това. Човешката грешка е когато не работи системата. За да има човешка грешка, значи системата не работи.
В последните месеци наблюдаваме някакви страхотни неща. Продължава да се толерира вървенето по наклонената плоскост и в НКЖИ, и в БДЖ. Продължават да не се спазват правила, с един термин на старите железничари „в интерес на службата“. Това ли е интересът на службата? Двама колеги снощи не се прибраха вкъщи.. Не може така да се продължава.
Насложили са се поредица от събития, които са довели до този фатален случай.
Да се приватизира държавната компания Железопътна инфраструктура, която е стратегическо предприятие, това е все едно да приватизираш АЕЦ.
От КТ „Подкрепа“ от няколко години вложихме огромни усилия в Плана за възстановяване да се вкарат неща, които да пазят хората от техните грешки. Ако тези локомотиви имаха системи за сигурност в момента, в който се появяват на линията и там има нещо друго, те автоматично щяха да спрат.
Обръщам се към новия министър на транспорта, не е ли време в България да забраниме движението по магистралните линии на локомотиви, които не са снабдени с такива устройства. Защо в една Сърбия, която е извън ЕС, може да е така, а в България – за пореден път отчитаме поредните жертви.
Вижте какво още каза Марио Нинов в “Денят започва” ТУК.
Източник: БНТ