Синдикатите и министерството на транспорта не постигнаха съгласие към момента по процедурата за избор на железопътен превозвач за „Пътнически превози“. От министерството предлагат дружеството да бъде разделено на лотове, а синдикалните организации смятат, че това ще бъде неефективно.

Според Марио Нинов:

Дълго време бяхме държани на тъмно от страна на министерството, а в социалния диалог тези неща няма как да стоят настрани.

Затова ние искахме много настойчиво да има такава среща от страна на национално представителните синдикални организации с министъра на транспорта, на която да обсъдим всички тези въпроси и да ни се даде малко повече яснота. Такава среща се реализира в понеделник, но от нея не научихме почти нищо ново. Ние бяхме дали 6 въпроса, на които очаквахме да получим отговори от министъра. Към този момент нямаме никаква яснота как е взето това решение, какви са мотивите, критериите, как ще бъде прилагана тази процедура, по какъв критерий ще се оценяват участниците, как ще се отсяват кой е по-добър.

От министерство на транспорта е представен Доклад за достъп до подвижен състав, съгласно чл. 5а от Регламен /ЕО/ 1370/2007 на ЕП и на Съвета от 23 октомври 2007 г. относно обществените услуги за пътнически превоз с железопътен и автомобилен транспорт. Този Доклад е качен на сайта на министерство на транспорта и може да бъде видян от всички. Прочитайки този Доклад, ние в синдикатите, не само настръхнахме, но направо се втрещихме. В него пише, че целта на Доклада е да представи пред всички заинтересовани страни изчерпателна информация за осигуряване на ефективен и недискриминационен достъп до подвижен състав във връзка с провеждането на процедура на превозвач за извършване на обществени превозни услуги в железопътния транспорт. 

Този доклад е изготвен от хора в министерство на транспорта. Той е представен в ЕК, като вариант, в който ние ще предоставим либерализиран достъп до пътническите превози. Но всъщност какво се получава. Става ясно, че процедурата ще бъде разделена на три лота – единия София-Варна, другия София-Бургас и цялата останала жп мрежа. Случва се, че държавата, вместо да създава условия за конкуренция, така че услугата да бъде по-модерна, по-привлекателна за ползващите я, тя всъщност създава нови мини монополи. Защото ще създаде мини монопол, на който държавата ще му плаща обществени средства в участъка от София до Варна. Пътникът нищо няма да спечели от т.нар. нова поръчка. 

В последната част на доклада пише, че ще се прехвърлят хора, работещи в момента в системата на железниците, към тези, които ще спечелят съответния лот.
Няма национална транспортна схема, в която този, който ще спечели, да оперира в част от железницата, и да бъде интегриран към тази схема. 
Цялото интервю на Валерия Николова и Мила Младенова с Марио Нинов в предаването “Хоризонт до обед“ може да чуете ТУК.
Източник: БНР