ДО
ДОЦ. Д-Р СИЛВИ КИРИЛОВ
МИНИСТЪР НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
ОТНОСНО: Проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 26 от 2008 г. за устройството и дейността на детските ясли и детските кухни и здравните изисквания към тях
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТЪР,
Медицинска федерация „Подкрепа“, с настоящото Ви изразява своето Становище по представения за обществено обсъждане Проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредба № 26 от 2008 г. за устройството и дейността на детските ясли и детските кухни и здравните изисквания към тях.
Медицинска федерация „Подкрепа“, след проведено допитване до своите синдикални членове, работещи в детските ясли в страната, с настоящото категорично възразява срещу и не подкрепя предложените нормативни текстове, с които се въвежда почасово посещение на деца в детските ясли.
Разбираме опитите да се създадат гъвкави форми на грижа за децата, които да отговарят на потребностите на родителите и тяхното участие в пазара на труда, но алармираме, че въвеждането на почасов режим на отглеждане на деца в детските ясли би било неприложимо, неефективно и създаващо рискове за нормалното функциониране на системата на отглеждане на деца от 0 до 3 годишна възраст в детските ясли в страната.
Действително, с приемането на Закона за предучилищното и училищното образование се създадоха нормативни предпоставки за почасова организация на дейностите на детските градини, но изминалите близо 10 години показват, че това е една формална възможност, която не може да се организира и реализира ефективно в реални условия. ЗПУО препраща към задължителна допълнителна нормативна уредба на тази възможност чрез наредби на съответните общини, която допълнителна регламентация е задължителна предпоставка и условие за осъществяване на почасовата организация, а това допълнително условие в предложения проект липсва. Наблюденията показват, че подобна организация в детските градини към днешна дата се практикува само в ограничени случаи в частни образователни институции, като това е лесно обяснимо.
С промени от 2020 г. в Наредба № 26 от 2008 г. вече бе регламентирана възможността по изключение числеността на групите в детските ясли да достига 20 деца, като това изключение в големите градове се превърна в трайно установена практика. Предложеното въвеждане на почасово отглеждане предвижда децата, за които се прилага този режим да се приемат над максимално установения брой деца в яслените групи, а към тях може да се добавят И деца на полудневен режим, като така допустимият брой деца в една група ще достигне 24, което естествено ще доведе до допълнително натоварване на персонала и понижаване качеството на работа с децата. Предвид посоченото, считаме, че планираното въвеждане на почасово посещение е категорично неприложимо в големите градове, в които недостига на места в яслите е драстичен, групите са натоварени до максималните си възможности и е налице осезаем недостиг на специалисти.
Предвижда се, че при почасов режим на отглеждане, при приемането на децата, както „и в края на всеки месец“, родителите ще „предоставят информация за вида на режима на отглеждане за следващия календарен месец и ще посочват конкретен часови интервал, в който детето ще посещава детската ясла“. Това предпоставя постоянни промени в режима на работа и обуславя нестабилност и непредвидимост в организацията на дейността на персонала и на яслата, както и непоследователност в провеждането на възпитателния процес. За децата в тази най-ранна възрастова група е от изключително значение да имат стабилна рутина и сигурна среда. Специалистите в яслите ще трябва едновременно с отглеждането възпитанието на децата да се натоварят с нови и допълнителни ангажименти по спазване на отделни индивидуални графици (при това променливи), както и отговорности по приемане и предаване на децата в различни часови зони.
Предвижда се задължение за осигуряване на самостоятелни легла за всички деца, вкл. и за тези „отглеждани при полудневен или почасов режим, в случаите при които престоят през деня обхваща часовете за сън“. Това изискване допълнително ще затрудни дейността, а в определени случаи ще бъде и обективно трудно осъществимо, защото предполага осигуряване на площ и възможности за осигуряване на сън на до 24 деца в една група.
Трябва да се отчете и обстоятелството, че почасовото отглеждане предполага увеличена ротация на децата и контактните среди, което неминуемо ще затрудни контрола върху ежедневното здравословно състояние на децата и ще повиши риска от заболеваемост.
Медицинска федерация „Подкрепа“ приема принципно останалите текстове от проекта, като прави следното уточнение:
Предвидената промяна в чл. 26 от Наредбата, според която следва да се обособи самостоятелно „помещение с условия за съхранение на медицинска документация, лекарствени продукти и медицински изделия за оказване на първа помощ при необходимост“ ще създаде допълнителни материални затруднения, особено в сгради, в които това е обективно трудно осъществимо. Във всички ясли и в момента съществуват и се използват спешни шкафове с необходимите лекарства и медицински изделия, нужни за оказване на първа помощ. В тази ситуация, задължителното създаване и оборудване на отделно помещение само за нуждите на съхранението на медицинската документация е прекомерна мярка. Правилното и сигурно съхранение на медицинската документация е въпрос на добра вътрешна организация и не изисква непременното съществуване на нарочно обособено помещение.
С уважение,
РОСИЦА ПАЛЕШНИКОВА – председател на МФ „Подкрепа“