В началото на 2025 г. полското председателство на Съвета на Европейския съюз набляга на неотложността на комплексните предизвикателства, които оформят настоящето и бъдещето на Европа, и изтъква своята решимост да допринесе за тяхното преодоляване. В рамките на основната тема за сигурността лидерството на Полша обещава да ни преведе през година, която ще бъде от решаващо значение за издръжливостта, сближаването и напредъка на ЕС.
Приоритетите, очертани от полското председателство, отразяват всеобхватен подход към сигурността в многобройните ѝ измерения. Вътрешната сигурност, с акцент върху защитата на границите и борбата с дезинформацията, изтъква необходимостта от бдителност по отношение на възникващите заплахи. Външната сигурност ще се съсредоточи върху укрепването на отбранителните способности, насърчаването на иновациите и ускоряването на усилията за разширяване, за да се гарантира стабилност в съседните ни държави. Междувременно икономическата, енергийната, продоволствената и здравната сигурност ще продължат да бъдат от основно значение за гарантиране на независимостта на Европа и благосъстоянието на нейните граждани.
В Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК) сме готови да подкрепим изцяло програмата на председателството, като използваме уникалната си роля на глас на гражданското общество. ЕИСК ще допринася активно за дискусиите за това как да се запази конкурентоспособността на Европа, като същевременно се гарантира, че никой няма да бъде пренебрегнат в преходите, пред които сме изправени — било то цифров, екологичен или икономически.
Тази година е белязана и от политическо обновяване с началото на мандата на новата Европейска комисия. Това предоставя нова възможност за оформянето на политическите рамки и осъществяването на инициативи, които да отговарят на очакванията на европейските граждани. ЕИСК ще изиграе своята роля в подкрепа на този нов етап, като гарантира, че гледните точки на гражданското общество и социалните партньори са в основата на процеса на вземане на решения в ЕС.
С поглед към 2025 г. си припомняме общата ни отговорност за изграждането на по-силна и по-приобщаваща Европа. ЕИСК ще продължи да се застъпва за върховенството на закона, устойчивото развитие и социалното сближаване, като гарантира, че приносът на гражданското общество определя приоритетите на програмата на ЕС. Заедно с полското председателство ще се стремим да намерим решение на неотложните предизвикателства на днешния ден, като същевременно проправим пътя за една сигурна, конкурентоспособна и обединена Европа за бъдещите поколения.
Оливер Рьопке
Председател на ЕИСК