На 18 септември отбелязваме Международния ден за равно заплащане

Трябва да бъде ускорен напредъкът в преодоляването на разликата в заплащането между жените и мъжете. В противен случай при сегашните темпове за преодоляване на проблема, постигането на равенство в заплащането ще отнеме 257 години. За това призова Международната конфедерация на профсъюзите (МКП) в днешния Международен ден на равното заплащане.

От МКП отстояват позицията, че премахването на разликата в заплащането на жените и мъжете е от съществено значение за постигането на социална и икономическа справедливост. В продължение на много години синдикатите са инициатор на кампании, застъпват се и се организират –  за създаване на политики, мерки и закони, които са насочени към многобройните фактори, стоящи зад разликите в заплащането. Това включва прозрачност на заплащането, антидискриминационни закони, политики на работното място, благоприятстващи семейството, минимална работна заплата и мерки за формализиране на неформалния труд, също и политики, които признават, намаляват и преразпределят работата, свързана с полагане на грижи. Доказателствата от цял свят показват, че присъединяването към синдикат може да помогне за намаляване на разликата в заплащането на жените и мъжете.

Съществената роля на синдикатите за постигане на равно заплащане за равностоен труд беше обсъдена наскоро по време на събитие, организирано от Международната коалиция за равно заплащане (EPIC), по време на срещата на Г-20 в Бразилия. Тази страна, която в момента председателства Г-20, определи равенството между половете и насърчаването на разнообразието на работното място като ключови приоритети за Работната група по заетостта на Г-20 (EWG).

Събития, свързани с равното заплащане

За да отбележи Международния ден на равното заплащане, МКП ще проведе уебинар със синдикални активисти от Филипините, Австралия, Испания и Бразилия. Уебинарът ще подчертае ключовата роля на синдикатите за постигане на равно заплащане за труд с еднаква стойност, както е залегнало в Конвенция 100 на МОТ и в цел 8.5 от Целите за устойчиво развитие (SDG). Това събитие също е част от кампанията #ForDemocracy на МКП, която насърчава по-равни, справедливи и демократични работни места.

 Междувременно EPIC ще бъде домакин на събитие на високо ниво, фокусирано върху решенията за премахване на разликата в заплащането между половете, с участието на Стюарт Апелбаум, президент на Съюза за търговия на дребно, едро и универсални магазини (RWDSU) и председател на Международния комитет на AFL-CIO в САЩ.

 МКП участва в EPIC още от стартирането му на Общото събрание на ООН през септември 2017 г. и е член на управителния комитет. Основната му цел е да ускори напредъкът в преодоляването на разликата в заплащането на жените и мъжете, и постигането на равно заплащане до 2030 година.