ЕКП се противопоставя на опитите на работодателите да заклеймят прозрачността в заплащането като „регулаторна пречка“
На 15 ноември се отбелязва европейския ден на равно заплащане между половете. По този повод Европейската конфедерация на профсъюзите /ЕКП/ алармира за опитите на работодателите и на техните организации да се противопоставят на предприетите мерки за гарантиране на прозрачност на заплащането. Мерки, които както вече е убедително доказано, водят да намаляване на неравенството в заплащането между половете.
В момента, съгласно резултатите от анализа на Европейския институт на профсъюзите. съществуващата разликата в заплащането на жените и мъжете в различните предприятия е 17% в страните, в които няма приет закон за прозрачност на заплащането, и е 14% за страните, които имат приет законодателен инструмент за гарантиране на прозрачност на заплащането.
Миналата година ЕС прие специална Директива за прозрачност на заплащането, чието своевременно и коректно транспониране в националните законодателства ще допринесе значително за премахване на разликата в заплащането на жените и мъжете в цяла Европа.
Същевременно, от ЕКП алармират, че работодателските организациите вече правят опити да отслабят изискванията съгласно Директивата. Това става по време на нейното транспониране, срокът за което изтича на 7 юни 2026 г. На последната среща на върха на социалните партньори, виден представител на бизнес средите определя тази Директива като пример за „регулаторна тежест“, която трябва да бъде преразгледана като част от програмата на Европейската Комисия за дерегулация. Подобни коментари вече доведоха до намаляване на обхвата на Директивата – Комисията ограничи изискването за отчитане само до дружества с над 250 служители, което означава, че две трети от европейските работници са изключени от мерките за равнопоставеност.
По този повод заместник-генералният секретар на ЕКП Изабел Шьоман коментира: „Прозрачността на заплащането не е „регулаторна тежест“, а ценен инструмент за премахване на дискриминацията в заплащането, основана на пол. Това е дискриминация, която беше прикривана твърде дълго от доминираните от мъже заседателни зали. Истината е, че работещите жени плащат цената за това през целия си живот, тъй като това води до бедност сред работещите и разлика в пенсиите. Изискването за секретност на размера на заплащане е от решаващо значение за задържането на съществуващите напълно нелогични разлики в сумите, получавани от мъжете и жените в едни и същи предприятия или извършващи една и съща работа. Ето защо, приемането на правила за прозрачност на заплащането и налагането на равно заплащане за труд с еднаква стойност ще имат истинско значение за работещите жени.
В деня на равното заплащане ЕКП призовава държавите-членки да прилагат правилно Директивата за прозрачност на заплащането. Опитите на работодателите да използват насоките за дерегулация на Европейската комисия, за да ограничат прозрачността на заплащането, отново доказват, че дерегулация е несъвместима с изпълнението на основополагащите социални политики на ЕС.“
Прочети още:
Европейски институт за равенство между половете — Индекс за равенството между половете
На 18 септември отбелязваме Международния ден за равно заплащане
Изчакването по отношение на прозрачността при заплащането ще струва на жените 17 000 евро, обяви ЕКП