На 3 декември отбелязваме Международния ден на хората с увреждания. Европейският парламент провежда Седмица на правата на хората с увреждания от 2 до 6 декември 2024 г., по времето на която членовете на ЕП от всички парламентарни комисии ще участват в дебати и събития относно съществуващите и бъдещите политики, които дават възможност на хората с увреждания да живеят в условия на равенство и да реализират пълния си потенциал.
Съществуващата практика на заплащане под законоустановения минимум на труда на лицата с увреждания трябва да бъде преустановена, като това следва да се случи при транспонирането и прилагането на Директивата на ЕС за адекватната минимална заплата. Този призив Европейската конфедерация на профсъюзите (EКП) отправи към националните правителства по повод на настоящата Европейска седмица на хората с увреждания. От ЕКП подчертават, че именно в тази Директива на ЕС се посочва, че хората с увреждания „много често и то поради неспазване на съществуващите правила, получават възнаграждение под законоустановената минимална заплата“.
На практика, ситуацията на европейския пазар на труда е тежка за хората с увреждания, тяхното равнище на заетост е едва 51,3% в сравнение със 74,6% заетост на останалото население. Същевременно, според данните на Евростат, хората с увреждания са изложени в по-голяма степен на риск от бедност, отколкото останалите. Франция и Португалия са сред страните членки на ЕС, в които е възможно на хората с увреждания да се заплаща заплата, по-ниска от минималната.
ЕКП призовава държавите-членки да използват прилагането на Директивата на ЕС относно минималните заплати за премахване на съществуващото дискриминационно законодателство и по този начин да гарантират получаването поне на минималната работна заплата, както и правото на колективно договаряне на справедливо заплащане, което да се прилага за всички работници.
Европейската комисия трябва също така да направи задължителни за държавите-членки мерките за заетостта, част от Европейска стратегия за правата на хората с увреждания. Тези мерки включват правото на разумно приспособяване на работното място и схеми за запазване на заетостта. Време е да завърши започналото през 2021 г. преразглеждане на тази Европейска стратегия и това да случи след консултации със социалните партньори и организациите на гражданското общество.
Конфедералният секретар на EКП Теа Джарк заяви: „Фундаменталната концепция за минимална заплата се подкопава в цяла Европа от дискриминационни практики и липса на правоприлагане, което позволява на безсрамните работодатели да третират като евтина работна ръка хората с увреждания, младите и мигрантите. Вместо да помогнат на най-уязвимите в обществото да си намерят работа, тези практики тласкат към бедност милиони хора. Прилагането на Директивата за минималната работна заплата в ЕС е възможност за прекратяване на тези дискриминационни практики и на замяната им с политики, които наистина помагат на хората с увреждания да работят. От работодателите трябва да се изисква да осигурят разумни условия за работниците с увреждания. Добронамереният на своята същност Пакет за заетост на Европейската комисия е част от Европейската стратегия за правата на хората с увреждания, но той трябва спешно да бъде трансформиран в обвързващо законодателство. Това ще гарантира неговото реално въздействие.“
Конфедералният секретар на ЕКП Джулио Романи добави: „Неприемливите дискриминационни практики в света на труда непрекъснато нарастват, скрити зад мантрата за ефективност и конкурентоспособност. Но ние искаме да подчертаем, че когато им се предоставят подходящи възможности, работниците с уврежданиядават важен принос за успеха на нашите компании и икономиката.“