Това, че в държавната администрация има работещи на минималната работна заплата, е абсурдно. Държавата следва да се грижи за служителите, които изпълняват държавните политики на терен и да няма заети в администрацията на МРЗ.
Имаме прецедент. Никога до сега не сме имали ситуация, в която ще има две различни минимални работни заплати – за частния сектор една, за държавната идминистрация – друга, по-ниска. Въпреки, че хората в администрацията нито работят по-малко часове, нито имат по-малко обем работа. За някои, тези 144 лв. – колкото е разликата между едната и другата минимална работна заплата, може да не са съществена сума, но за човек, работещ на МРЗ – това е сериозна част от неговия семеен бюджет.
Хората ги интересува с какъв доход ще разполагат през месец януари и как ще посрещнат нуждите си, как ще платят битовите си сметки. Единствено и само приемането на Бюджет за 2025 г. може да даде сигурност и да коригира този въпрос, и не само. Ние в момента сме в безтегловност във всяко едно отношение.
Може да се стигне до масови протести, масово недоволство и ефективни стачни действия, в случай че администрацията и целият бюджетен сектор няма сигурност по отношение на доходите си за следващата година. Изморени сме да чакаме и търпението отдавна е преминало своите пикови граници.
В администрацията от 2012 не получават клас прослужено време и хората там са ощетени.
Лирсата на политики в администрацията, липсата на сигурност, се отразява пагубно. Няма никакъв интерес към администрацията – 10 000 свободни работни места стоят перманентно, над 10 000 пенсионери работят в системата. Натоварването е огромно. Администрацията и работещите там се използват абсолютно популистки от някои политици, с цел да настройват обществото и да създават проблеми.
Реформата в администрацията трябва да се направи след спокоен, честен и добронамерен разговор между социалните партньори. Да се отвори дискусия и да не се говори популистки по тази тема, а всеки да чуе аргументите на другия. И категорично реформа не означава съкращения, намаляване на заплати. Реформа означава подготовка на кадрите, обучения, нормални условия на труд, адекватни възнаграждения и постоянна нормативна уредба, предвидимост в политиките по отношение на законодателството и на хората.
Цялото интервю на Кремена Атанасова в предаването „България сутрин“ може да видите тук:
Източник: България On Air