Българското правителство е предложило в искане до Европейската комисия за изменение на Националния план за възстановяване и устойчивост да отпадне ангажиментът на България за либерализация на пазара на електроенергия на дребно за битовите потребители. Адв. Андон Роков, КТ „Подкрепа“ коментира темата в студиото на „България сутрин“, Bulgaria ONAIR.

„Искането за отлагане от една страна е правилно, от друга самото излизане на пазара на електроенергия на битовите потребители е крайно неприемливо. Това е, така защото в България от 99-та година има създадена комисия за енергийно и водно регулиране, която и към момента регулира цените на електрическа енергия за бита“, заяви адв. Роков.

„Това, което се предлага на българските потребители, е те да излязат на пазара на електрическа енергия от 1 януари 2026 г., като беше предложен един преходен период от 1 юли 2025 г., през който да има базова цена, която за 1 МВтч да бъде определяна от Минстерския съвет. Либерализацията се случва, когато всеки битов потребител може свободно да избере доставчик, а не когато има базова цена, наложена за всички. Нещо като либерализация, нещо като пазар, изобщо като нищо на света. Когато имаме базова цена и ел. енергия, чието качество е еднакво за всички, без значение от какво е произведена, сме ограничени в избора си по отношения на качеството. Когато сме ограничени в избора и на качество, и на цена, тогава на практика не избираме нищо. Това не е либерализация на пазара„, допълни още той.

„В България е трудно да се говори за пазар, защото пазарът се формира от търсенето и предлагането на една стока. В българската независима енргийна борса действа един принцип на определеняне на цената – Pay-as-Clear, който означава, че се заплаща тази цена за доставената през дена ел. енергия, която е най-висока по стойност. Първо започва да се изкупува най-евтиното количество, след това по-скъпото и още по-скъпото. И когато се включи една топлоелектрическа централа, като „Тец Марица изток 2″, чийто цени са доста високи, защото плаща квоти, тогава цялата цена на сегмента за ден напред се определя от тази, най-скъпата цена“, обясни адв. Роков.

Хората не са подготвени за тази либерализация на пазара, няма информационна кампания. Има 3 законопроекта, внесени в НС, като всички са с ралични срокове за това отлагане. Това е едно механично отлагане. След няколко години ние ще сме изправени пред същите проблеми. Те трябва да се решат. С ясна воля, с ясна визия и с увереност каква е позицията на България пред Европейската комисия“, коментира адв. Андон Роков.

Цялото участие на адв. Андон Роков, КТ „Подкрепа“ в „България сутринт“ по Bulgaria ONAIR, може да гледате ТУК.