От 1 януари всички социални домове трябва да бъдат прелицензирани. Неотговарящите на изискванията ще бъдат затворени.
„Ако има такива услуги, които не отговарят на условията и на закона и те са опасни, те трябва да бъдат закрити. Следва да се открият качествени такива, които могат да полагат грижа за техните потребители“, коментира в интервю за БНР Кремена Атанасова, председател на Националния синдикат на административните служители в КТ „Подкрепа“ за проблемите в домовете за стари хора.
Проблемите в сектора са много и те са хронични, отбеляза тя.
„Тежко недофинансиране на сектора, лоши условия на труд, липса на специалисти, кошмарни битови условия за потребителите, които ползват тези услуги.“
Според Атанасова картината в социалните домове, която всички познаваме, се дължи на това, че реформата е само на думи.
„Реформата не се изразява в това само да сменим имената на социалните услуги и вместо домове, приюти, да ги наричаме центрове за настаняване и нещо по-модерно. Трябва да има съществена реформа, проблемите да се назоват с истинските им имена и да има политическа воля за тяхното решаване.“
Секторът на социалните услуги е много привлекателен за неправителствените организации, но държавата трябва да има силни контролиращи функции, подчерта Кремена Атанасова в предаването „Преди всички“.
Миналогодишна анкета на синдиката в социалните домове е показала, че извън проблема със заплащането работещите там открояват като най-голяма трудност емоционалното натоварване, несвойствените задължения, липсата на достатъчно специализирана подготовка, разказа Атанасова.
„Категорично можем да кажем, че персоналът в тези институции не е подготвен, липсва обучение, методическа помощ, психологическа подкрепа за този персонал. Няма как да очакваме от неподготвени, нископлатени хора да полагат грижи за тази най-уязвима част от обществото.“
Цялото интервю може да чуете ТУК.
Източник: БНР Хоризонт, интервю на Веселина Миланова