„30 години чакаме да просперираме, всичко да върви нагоре, да няма бедни. Статистиката за миналата година сочи, че 48% от домакинствата са под линията на бедност преди социални помощи. Близо 50 на 100. Линията на бедност е някаква смешна сума. Едно общество, ако е цивилизовано, не би трябвало да допуска да има бедни, болни, недообразовани хора. Всеки един трябва да се грижи за всички. Няма как в едно семейство да оставиш едното ти дете да гладува за сметка на другото”, коментира Атанас Кацарчев, главен икономист на КТ „Подкрепа“, в студиото на „Твоят ден“ по NOVANEWS.
Той изтъкна, че 1/3 от работещите хора са на минимална работна заплата. Кацарчев сравни изчисленията – 1500 на човек месечно е минимумът на човек за съществуване, а линията на бедност е 600 лева.
„Проблемът не е в разчета, а в броя на хората, които са бедни. Половината домакинства в държавата са под линията на бедност. Събираме капачки, даряват се раници, учебници – това означава, че има много бедни хора. Бедността създава прекалено много сътресения.“, допълни Атанас Кацарчев.
Икономистът на КТ „Подкрепа“ заяви, че се работи по създаването на работна група за обсъждане методологията за изчисляване линията на бедност в България, в която синдикати и работодатели да могат да достигнат до компромисна пресечна точка в исканията.
Атанас Кацарчев коментира, че в България средната работна заплата вече доближава тази в Гърция, но все още изоставаме от минималната такава в нашата съседка. Според него за това не трябва да бъде търсена вина в работниците, а да се зададе въпросът дали работодателите не искат да дават заплати.
Цялото участие на Атанас Кацарчев, главен икономист на КТ „Подкрепа“: ВЖ. ВИДЕО.