Отлагането и неприемането на всички проекти на данъчни закони, плюс трите бюджетни закона – Държавния бюджет, Здравната каса и НОИ, всъщност създават огромен риск пред цялата държава. Асен Василев завърши с това, че бюджет може да имаме август месец, това означава и данъчни закони август месец. Както знаем, промените в данъчните-осигурителните закони не могат да имат задна сила, освен ако не са облекчителни. Създават огромни рискове по отношение на капиталовите разходи на общините, ръста на работните заплати, което най най-много ни притеснява. Междуфирмената задлъжнялост, която ще възникне, невъзможността да се реагира при възникване на бедствия и аварии. Като синдикати ни касае важи ли минималната работна заплата за държавните служители или не. Тя се определя с акт на Министерския съвет по силата на Закона и трябва да е в сила. Не би трябвало да има спор важи ли минималната работна заплата за държавните служители“, коментира главният икономист от КТ „Подкрепа“ Атанас Кацарчев в студиото на „България сутрин“.
„По отношение на самото заседание прави впечатление, че на преден план беше изкарано да се достигне до кабинет, чак след това да се разгледа бюджетът на държавата, което за нас е интересна теза, предвид това, че наблюдавайки политическата ситуация, трудно ще се стигне до кабинет. Защо тогава на преден план не се вкара благополучието на хората и след това да продължи разговорът за съставяне на кабинет. Тук се губи обществената отговорност“, допълни главният икономист на КТ „Подкрепа“
„Топката е в ръцете на парламента. Парламентът би трябвало да се отнесе много отговорно и да приеме максимално бързо и данъчните закони, и бюджетите на държавата. Виждате какво става с инфлацията в началото на годината, и няма да става по-добре. Видя се, че ДДС не влияе върху намалението на цените и няма как да влияе. Това важи и за хляба“, обясни Атанас Кацарчев.
Цялото участие на Атанас Кацарчев в „България сутрин“, може да гледате ТУК.