Това, което не трябва да правим, е вдигане на пенсионната възраст, защото в България пенсионната възраст и сега е значително висока. Тя  съотнесена, както към продължителността на живота, така и към времето, което хората преживяват, след като получат пенсия, защото това са две различни неща, е достатъчно висока. За нас тази тема е червена линия, която не бива да бъде прекрачвана“, заяви Димитър Манолов, президент на КТ „Подкрепа“ и член на Надзорния съвет на НОИ, в „Неделя 150“ по БНР.

Според мен най-важното е освобождаването на пенсионната ни система от плащания, които не са покрити с осигурителни вноски, за които не е плащано през годините. Дефиницията за пенсията е доход, който замества дохода от труд при настъпване на осигурителния риск старост. Пенсии, несвързани с трудова дейност, ни изпращат в зоната на оксимороните. Вторият стълб също има сериозно отношение към дефицита на пенсионно-осигурителната система, защото тя, като философия, е разходопокривна и средствата, които се събират от сега работещите, отиват за пенсии на вече неработещите. И когато една част от тях отива на друго място, това със сигурност увеличава дефицита на пенционната система. Тогава, когато се правеше нейната архитектура преди 20 и кусур години, тогава беше начертан един път, по който системата да се балансира и да излезе нагоре, но се случиха точно обратните неща. Тогава държавата почти моментално започна да намалява размера на осигурителните вноски и балансите се разбиха. Хубаво е да кажем, че по този механизъм пенсионната система беше лишена от 1/4 от собствените си осигурителни приходи. През 2000 г. пенсионната система имаше резерв в размер на едно плащане месечно, а сега има дефицити, обясни Димитър Манолов.

„Има един голям проблем – много хора сравняват едното с другото (двата стълба), а те нямат нищо общо. Това са два канала, които съществуват паралелно един на друг, вторият трябва да допълва първият, както и третият, за който малко се говори. Вторият стълб няма да спаси хората, които евентуално биха пострадали от промененото демографско съотношение. И нищо не може да ги спаси. Идеята за такова пенсионно осигуряване на фондов принцип, се провали. Беше изпробвана в Чили и се срути за едно поколение.“

Нашата пенсионна възраст е достатъчно висока – 65 години за мъжете, 65 години за жените и 40 години изискуем стаж, което е ужас някакъв. В България хората завършват средното си образование на 19 или 20-годишна възраст, след което отиват да учат 5-6 години висше образование и са станали на около 25 години. На 65-годишна възраст да имат изискуемите години трудов стаж, означава те да нямат един ден пропуснат трудов стаж. В България масовата възраст за пенсиониране вече стана 67, защото не достига осигурителния стаж. Има специалности, които изискват повече учене и, които по съшество не могат да изпълнят тези условия. Нашата система е достатъчно рестриктивна, за да бъде допълнително натоварвана„, отбеляза Димитър Манолов.

Цялото интервю на Диана Янкулова с Димитър Манолов, президент на КТ „Подкрепа“, в „Неделя 150“ може да чуете  ТУК.