„Чашата е и полупълна, и полупразна. В немалка степен всички са прави. Големият въпрос е как ще изглежда бюджетът за следващата година. Слава богу, бюджетът не е чак толкова продънен, въпросът е какви са им намеренията за по-нататък. Накрая трябва винаги някой да избърше потно чело и да каже „видяхте ли какъв подвиг направих“, коментира Димитър Манолов, президент на КТ „Подкрепа“ в студиото на „Лице в лице“ по bTV.

„Бюджетът трябва да изглежда достатъчно разумно, ако ние ще гоним целта за влизане в еврозоната. Този разговор (бел.ред. за еврозоната) не се води легитимно в България. От него се вадят парчета, правят се нелепи сравнения, като това с Хърватия, като последно влязла държава. Приликите между България и Хърватия са дотолкова малки, че почти отсъстват“, допълни Димитър Манолов.

„Всички знаем, че нашите бюджети винаги разчитат на един буфер, който се оказват капиталовите разходи, а по отношение на тях има много какво да се каже. Ние в КТ „Подкрепа“ сме подхаванaли една друга инициатива, която не съм сигурен дали сега ще можем да реализираме, но там има място за работа – за връщането на доплащането за професионален опит и стаж на държавните служители в администрацията. Ние сме за въвеждането на осигурителни вносни, колкото и парадоксално да се струва на някои това, но друг е въпросът как то ще бъде направено. Според някои трябва върху заплатите да махнем 30% и те да отидат за вноски, което е абсурд и няма как да стане. Ако всички тези отделни елементи бъдат разгледани, преразгледани и подредени по друг начин, може да се постигнат добри резултати, без допълнително натоварване на бюджета“, заяви президентът на КТ „Подкрепа“.

„Ние от години говорим, че минималните работни заплати трябва да бъдат освободени от данък върху доходите, трябва да се преразгледа системата за плащането за държавното обществено осигуряване. Казаха, че до 14-ти февруари трябва да вкарат проект на бюджета. И вие, и аз сме наясно, че тези неща, за които говоря, със сигурност до 14-ти февруари едва ли ще могат по подобващ начин да бъдат отразени в бюджета. Миналата седмица изпратихме писмо, че няма да приемем това да стане както последния път, когато ни дадоха 400-те страници по бюджета да ги коментираме утре сутринта в 10:00. Това е абсурдно поведение и показва отбиване на номера“, заяви Димитър Манолов. „Обществото се нуждае от успокоение, то не се нуждае от допълнителна конфронтация, защото се нагледахме на конфронтация през последните 3-4 години. Ако продължаваме да я караме така, не ни чака нищо хубаво“, допълни той.

Цялото участие на Димитър Манолов, президент на КТ „Подкрепа“ в „Лице в лице“ може да гледате ТУК.