„В здравеопазването проблемът наистина е изключително сериозен и той е на няколко стъпала. Първо трябва да кажем, че от няколко години се влачи и не се подписва отраслов колективен трудов договор, който би могъл да положи някакво начало. Вътре има сериозен разнобой в заплащането като цяло и това е проблем, който от години съществува. Тук можем да добавим още работещите в музеите, галериите, читалищата и т.н., които също протестират от сума ти време – миналата седмица също бяха на протест. Неща, за които малко се говори, са свързани с напрежението в областните земеделски служби, в горските стопанства, така че спектърът е широк. Ние сега се фиксираме в това, което стана в градския транспорт, но проблемите са навсякъде и те се коренят в това, че набързо беше приет държавен бюджет, в който бяха сериозно редуцирани средствата за възнаграждения на работещите в секторите, които са по някакъв начин свързани с бюджета. Казвам по някакъв начин, защото заплащането на работещите в здравеопазването са в бюджета на НЗОК, макар че за работещите там няма кой знае какво значение“, коментира в ефира на bTV Radio президентът на КТ”Подкрепа” Димитър Манолов за исканията за по-високи заплати на медицинските специалисти.

„Абсолютно сигурно. Дано това да не е цел на политиците, ефектът със сигурност е такъв, макар че аз подозирам, че те преследват такава цел. С полицаите нещата са по-различни, но това, което сега се вижда изглежда точно така. При полицаите беше пропуснато едно увеличение на заплатите, когато 2 пъти бяха увеличавани заплатите в други сектори и сега се увеличиха на един път доста като процент и това създава тази видимост.“, коментира Манолов противопостяването в различни сектори.

За протестите на БНТ, БНР и БТА Манолов коментира: Години наред там не са увеличавани заплатите дори с този процент, с който бяха увеличавани в целия бюджетен сектор, и в частност администрацията. Там става дума за някакви смешни пари, които ще решат този въпрос, на общия фон. Казвам смешни, защоро тук се говори как бяха дадени 15 милиона лева за градския транспорт и стана страшна драма, а днес видях, че правителството е отпуснало 238 милиона лева за доплащане на индексация на фирми, които са работили в железопътния сектор. Не казвам, че това е лошо – трябва да бъде направено, но такива неща се появяват непрекъснато, които трябва да бъдат по някакъв ред регулирани.“

„Ако тръгнем по тази линия на разсъждения, която аз намирам за изключително погрешна, тогава можем да критикуваме всеки лев, който някога е отпуснат. Защото той не е отпуснат за всички български граждани, а е отпуснат целево за нещо. Тогава по тази логика би трябвало всички останали да се чувстват ощетени, което е глупаво – икономически, политически и откъдето и да го погледнем. Въпросът е в това, че когато се подготвяше бюджетът за тази година, трябваше на този въпрос да се погледне по различен начин, което не стана. Подходът не беше от най-добрите, меко казано.“, заяви Димитър Манолов за отпуснатите от правителството 15 млн.

Цялото интервю на Надежда Василева с Димитър Манолов, президент на КТ „Подкрепа“, може да чуете ТУК.