С тези думи президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов откри двудневната международна конференция на тема „Качествени работни места и достойни заплати: във фокуса на синдикалните организации от страните – кандидатки за членство в ЕС“, организирана от синдиката. Димитър Манолов каза още:
Темата на днешната конференция са индустриалните отношения и демокрацията на работното място. Ще се опитам да погледна на тях от друга гледна точка. Социалният диалог, като такъв, започна след Първата световна война. Тогава, когато повече от 1/3 от Европа беше унищожена и съсипана. Тогава беше създадена Международната организация на труда, с идеята вместо хората да воюват помежду си, на масата да преговарят и да решават своите проблеми с диалог. Най-масовите представители на обществото – работодателите и синдикатите, с дейното участие на правителствата. Вторият голям скок в развитието на социалния диалог, който ние наричаме „златните 30“, беше след втората огромна катастрофа, която унищожи повече от половината Европа физически – след Втората световна война. Тогава социалният диалог преживя своя най-голям пик. Политиците се сещат, че има добри начини за решаване на взаимоотношенията тогава, когато по трудния начин изпитат на гърба си несполуките и кризите. За съжаление, светът, който ние обитаваме, е на прага на нещо подобно, дано не ни се случи отново. Не знам дали европейските политици си дават сметка, че светът вече е друг. Аз лично съм много разтревожен от това, което напоследък в Европа се говори.
Ние тук сме представители на един цял район, на една немалка част от света. Координацията, която трябва да направим помежду си, със сигурност ще ни бъде полезна за нещата, които правим, защото дори и сега, ако оставим настрана всички останали кризи, ние имаме много сериозни проблеми с фундаментите на нашите общества. От моя гл. точка фундаментите на всяко едно общество – образованието, здравеопазването, вътрешната и външната сигурност и енергетиката. Във всички тези проблеми, ние всички имаме огромни проблеми. Някои си създадохме сами, други ни дойдоха отвън, но това не прави проблемите по-малки. Имаме много работа да вършим, въпросът е дали може да я свършим, как ще я свършим, защото от всичко това зависи резултатът не само за нас, а и за тези, които идват след нас – за 20-30 години да начертаем бъдещето за тези, които идват след нас. Много разчитам на нашия основополагащ принцип солидарността, който ни е крепил през всичките тези години откакто има синдикати в Европа и в света. Разчитам на това, когато завършим нашата конференция да се поздравим с добър резултат.
По време на форума министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов заяви:
Време е да сложим край на явлението „работещи бедни“. Трябва да имаме достойни доходи от труд. Това е най-ефективният начин за намаляване на неравенствата. Той подчерта, че за да се създадат качествени и добре платени работни места в България е необходимо държавата да има дългосрочен план, който да очертава развитието на икономиката и подготовката на необходимите й кадри за поне 10 години. „Направихме първите стъпки в тази насока със създаването на правителство и приемането на управленска програма“, заяви министър Гуцанов. Министърът на труда акцентира и върху необходимостта да се подготви съвместен план за развитие и координиране на икономиката и пазара на труда съобразно спецификата на различните региони. „Необходимо е и изготвяне на дългосрочен план за развитие на пазара на труда по региони“, допълни Борислав Гуцанов. Борислав Гуцанов обърна внимание и на нуждата от ефективен социален диалог между държавата, синдикалните и работодателските организации и образователните институции. „Диалог е ключовата дума и това е нормалното и правилното. В диалога се раждат идеите. Затова в различни партии си подадохме ръка, за да можем да направим правителство и да се спре цикъла от избори“, каза министърът на труда.
Народният представител от ГЕРБ-СДС и председател на Комисията по външна политика Йорданка Фандъкова заяви, че една от най-важните теми за хората, обществото и синдикатите са достойните работни места. КТ „Подкрепа“ винаги е била надежден социален партньор, но и да предлага работещи решения за устойчиви политики, посочи Фандъкова. И напомни, че като кмет на София е вярвала, че за да се постигнат целите от решаващо значение е добрият социален диалог. Грижата за хората изисква надеждни партньори, с които да се спори остро, трудно и продължително, но да се намират добрите решения и да се насочат ресурсите, за да може хората да усещат грижата за тях, отчете Фандъкова.
„Качествените работни места са в основата на всяка просперираща икономика. Като работодатели ние сме убедени, че инвестициите в хората са инвестиции в бъдещето. В Българската стопанска камара последователно насърчаваме политики и инициативи, които гарантират стабилност, иновации и устойчиво развитие“. Това каза Силвия Тодорова – директор на Център „Предприемачество“ при БСК, в приветствие към участниците в конференцията. „Социалният диалог е механизмът, чрез който можем да намерим балансирани и устойчиви решения за бъдещето на труда. Работодателите, синдикатите и правителството трябва да продължат да си сътрудничат, за да гарантират, че нашите политики са справедливи и ефективни“, допълни още тя.
Веселин Митов, международен секретар на КТ „Подкрепа“:
Свидетели сме на геополитическа динамика, която наложи ускорени промени на редица политики, както и въвеждането на нови такива от страна на ЕК. Разширяването на ЕС се превърна все повече в стратегическа необходимост. Навлязохме в най-дългия период в историята на ЕС без разширяване – вече 12 години. 6 от 10-те страни-кандидатки за членство в ЕС са от района на Западните Балкани. Регион, който придобива все по-голяма важност, предвид опасността от дестабилизация на континента чрез тях. ЕК препоръчва все по-интензивни, интеграционни връзки, както и взаимовръзки с организациите на гражданското общество на страните от този регион. В този смисъл, гражданският и социалният диалог, качествените работни места, достойното заплащане на труда и устойчивите социални политики се явяват съществен инструмент за противопоставяне на насаждания евроскептицизъм и за активните процеси на дезинформация.
Председателят на Икономическия и социален съвет в България Зорница Русинова: България има изключително добри традиции в социалния диалог, както и силна роля на обединеното гражданско общество на работодатели, синдикати, граждански организации в Икономическия и социален съвет. През тази година във фокуса на ИСС са темите за работните заплати и доходите на хората в България, както и важните въпроси, свързани с дигиталния преход, навлизането на изкуствения интелект, преходът в енергетиката и как това влияе на икономиката. Съвсем скоро предстои ИСС да излезе със становище, свързано с минималната работна заплата, издръжката на живот и европейските практики и модели за измерване. На следващото си Пленарно заседание Съветът ще гласува и анализ за ратифицирането на Конвенция 151 на Международната организация по труда.
Заместник изпълнителният директор на Агенция по заетостта Габриела Горанова-Димчева подчерта значимостта на партньорството между Агенция по заетостта и КТ „Подкрепа“, което подпомага интеграцията на хора от уязвими групи на пазара на труда и осигурява квалифицирана работна ръка за работодателите.
По време на международния форум синдикални лидери и експерти от 13 европейски държави /Сърбия, Република Северна Македония, Албания, Босна и Херцеговина, Черна гора, Словакия, Белгия, Германия, Франция, Австрия, Румъния и България/ ще дискутират редица социални политики, ще дискутират за демокрацията на работното място, състоянието на индустриалните отношения, предизвикателства, свързани с приобщаването на страните от региона към европейския социален модел.
Събитието е част от специалния проект на Европейския работнически център /EZA/ за организациите на работещите от страните-кандидатки по отношение на актуалното състояние на процеса за присъединяването им към ЕС.