Главните изпълнителни директори на най-големите европейски компании получават 110 пъти повече от средния работещ, показва анализ на Европейския синдикален институт (ETUI). Между средна основна заплата от 1,571,000 евро и бонуси до 200% спрямо това възнаграждение, главните изпълнителни директори на 100-те най-добри компании в Европа са получили възнаграждение от 4,147,440 евро средно през миналата година. Това се сравнява с 37,863 евро за работещ на пълен работен ден.
Констатациите идват в навечерието на годишната среща на глобалните изпълнителни директори на срещата на върха в Давос. В тази връзка Европейската конфедерация на профсъюзите (ETUC/ЕКП) предупреждава, че огромната разлика в богатството вреди както на икономиката, така и на демокрацията.
Според изследване ниското заплащане е изострило недостига на работна ръка в Европа, а индустриите, за които е най-трудно да се наемат работници, плащат средно с 9% по-малко от най-малко засегнатите такива.
Неравенство в богатството
Подобно изследване също показва как хората, които са недоволни от заплащането и условията на труд и имат малко влияние върху работата си, са по-склонни да загубят вяра в демократичните институции. Ето защо е спешно да се увеличи броят на работещите, обхванати от колективни трудови договори, които доказано повишават качеството на работните места и намаляват неравенството по отношение на богатството. Съгласно директивата на ЕС за минималната работна заплата, държавите-членки трябва тази година да изготвят план за действие за това как възнамеряват да насърчават колективното договаряне и да гарантират, че най-малко 80% от работната сила е обхваната от такива споразумения.
ЕКП също така призовава Европейската комисия да използва своето право на ревизия спрямо директивите за обществените поръчки, за да гарантира, че само компании, които зачитат правата на колективното договаряне, имат право да получават договори.
Мнението на синдикалните лидери е, че разликата в заплащането на главния изпълнителен директор и работещите е неприлична, и показва, че спешно трябва да бъде възстановен балансът на икономиката. Това може да стане чрез увеличаване броя на работещите хора, които се възползват от колективно договорени заплати.
Така по-справедливото заплащане би повишило конкурентоспособността, като помогне да се сложи край на недостига на работна ръка в Европа и да се гарантира, че повече пари се връщат обратно в икономиката, вместо да се трупат в офшорни сметки. Намаляването на неравенството в богатството и повишаването на качеството на работните места също би било най-ефективният отговор на заплахата за демокрацията, която представлява популистката крайна десница. Би било добре главните изпълнителни директори, които се събират в Давос, да приемат синдикалните идеи – на масата за преговори в европейската традиция на социален диалог.
Бележки