ЕКП: Комисията трябва да чуе исканията на работещите в общата стачка в Гърция

Под ръководството на синдикатите, работещите в цяла Гърция са в обща стачка днес, за да призоват за адекватни мерки за справяне с поскъпването на ежедневните разходи, свързани с базисните потребности на хората.

Европейската конфедерация на профсъюзите (ЕКП) повтори исканията си към институциите на ЕС и призова председателя на Европейската комисия – Урсула фон дер Лайен да използва всички налични инструменти, за да гарантира възстановяването на колективните трудови договори на всички нива.

В официално писмо от страна на ръководството на гръцкия синдикат GSEE се подчертава, че „Строгите икономии може официално да са приключили, но структурните им наследства остават дълбоко вкоренени в управлението на пазара на труда“.

Като част от мерките си за икономии, т.нар. Тройка (ЕК, ЕЦБ и МВФ), в която Европейската комисия беше ключова част,  накара Гърция да спре колективните трудови договори и повече да не определя минимални заплати чрез колективно договаряне. Това доведе до низходяща спирала на заплащането на работещите в Гърция, която продължава и до днес и има много негативно въздействие върху икономиката на страната.

Според синдикалния Институт по труда на GSEE:

  • Работещите купуват с 10% по-малко продукти от миналата година;
  • 60% от работниците не могат да покрият месечните разходи за живот;
  • 90% се лишават от основните хранителни продукти;
  • Над 50% от наемателите харчат повече от 40% от доходите на домакинството за наем и отопление.

Митинги се провеждат в градовете на страната. От решаващо значение е ЕС да се вслуша в техния призив и да използва инструментите, които са му по силите, за да коригира щетите, нанесени на работещите хора. Основните искания за социална и икономическа справедливост на хилядите работещи в обща стачка са свързани с възстановяване и укрепване на колективните трудови договори.

Според ръководството на ЕКП, решенията взети от Европейската комисия преди 15 години, все още имат проблемно въздействие върху работещите хора днес. Оттогава ЕС е променил своя подход и вече призовава страните да достигнат 80% колективно договаряне. Комисията трябва да покаже на работещите в Гърция, че е сериозна по отношение на ангажиментите си към тях. Тя не може да налага стриктно мерки за икономии, докато предлага само празни думи за социална подкрепа и политики в подкрепа на труда. Неотложността е реална: без бърза намеса износните мита ще повишат допълнително цените, оставяйки работещите без средства да издържат със заплатите си на нарастващите разходи.