Без съмнение има сектори, в които заплащането е на нивото на минималната работна заплата. Но там едва ли много неща могат да бъдат поправени с лекота. Това са секторите на нискоквалифицирания труд.

Ние произвеждаме електролитна мед, а внасяме компютри, в които има много мед. Това ни е главният проблем – структурата на индустрията ни е такава, че тя е с много ниска добавена стойност. Ние ликвидирахме всичките си високотехнологични предприятия, които имахме, с всички забележки, които могат да се направят. Останало е тук- там по нещо, което мърда, но не е това, което може да избута държавата нагоре. Освен това, ликвидирахме и селското си стопанство, което при всички забележки, които могат да бъдат направени, поне произвеждаше много. Сега ще трябва по някакъв начин да наваксваме. 

МРЗ по принцип трябва да е в състояние да осигури приличното преживяване на човека, който я получава, свързано с разходите, които прави този човек. Дали тя е свързана с това, което той осигурява на работното си място – е въпрос, който повдигат работодателите. Но така или иначе тя трябва да е достатъчна човек да преживее. А дали там, където той работи са създадени условията той да заработи това, което ще получи, е съвсем друг въпрос – свързан със структурата на икономиката.

Големият проблем е, че прекалено много хора с квалификация, образование и професионален стаж получават минимална заплата.

Полицаите, държавните служители и военните са общо не повече от 200 000 човека в България. Не могат те да бъдат проблема на държавата. Проблемът на държавата е, че тя все още е недостатъчно добре композирана. И тези неща, които се правят – като бюджета – той е направен на база на някакви политически желания, предпоставки и т.н. Той задълбочава неравенствата. Аз квалифицирам този бюджет като бюджет на загубеното време. Ние пропускаме една година, в която можехме да направим нещо по отношение на тези неравенства. В предишни години доста несръчно бяха направени опити това да бъде поправено. 

В администрацията това, което трябва да се направи, е да се промени системата на заплащане, защото тази, която е сега, е изключително вредна. Трябва да се възстанови доплащането за професионален опит и стаж, което беше отнето преди години. 

Вижте какво още каза президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов относно заплащането на труда у нас в дискусия с Добрин Иванов – изпълнителен директор на АИКБ в предаването „Тази сутрин“ по БТВ ТУК.

Източник: БТВ