Откъде тръгват проблемите в БДЖ и често срещани ли са те? – коментар на Марио Нинов, експерт на КТ „Подкрепа“

„Подвижният състав с климатични инсталации са няма от месец в България. Дотогава единствените мотриси, които имаха климатик, бяха тези на Siеmens, но те се движат в кратки дестинации и обикновено са за пътнически влакове. Надявам се с доставката, която дойде (76 нови вагона), с така наречените нов внос вагони втора употреба, и с въвеждането им в експлоатация, вече да не си говорим за чистота и условия в отрицателен смисъл“, коментира Марио Нинов, експерт на КТ „Подкрепа“, пред БНТ.

„Влаковете се чистят в техническата гара. Пътниците и железницата са като скачени съдове – когато от едната страна пълниш, а от другата страна не можеш достатъчно бързо да изпразваш, то пак се пълни. Ако културата на пътниците не е на достатъчно ниво, каквото и да се прави, каквито и да са условията, трудно ще се постигнат удобства и чистота. Липсата на подвижен състав създава допълнителна причина за условията, защото когато няма възможност вагоните да бъдат отведени в техническата гара, за да бъдат изчистени, обслужени и приведени в приветлив вид, а трябва веднага да се върнат да обслужат някой друг влак, защото няма вагони, тези неща се случват“, допълни още той.

БДЖ и НКЖИ още миналата година казаха, че не достигат парите за изплащане на заплати, имаше обещания от политиците, че при актуализацията на бюджета ще има такива, но липсата на пари надхвърля 80 млн. – по 42 млн. е недостатъкът за двете компании. Самите ръководители казват, че не могат да изплащат заплати след септември, а той е след един месец. Имаше бюджетна комисия, която разглежда актуализацията на бюджета – там такова нещо не фигурираше. Това означава, че ако някой реши да прави нова актуализация на бюджета, то ще е най-рано след 2 месеца. Поставени сме пред ситуацията в железницата да няма заплати за хората“, заяви за БНТ експертът на КТ „Подкрепа.

Денят започва, БНТ