На 25 ноември отбелязваме Международния ден за елиминиране на насилието срещу жени, обявен за такъв ден с Резолюция на Общо събрание на ООН от 17 декември 1999 г. Според синдикалните организации борбата с насилието срещу жени, и най-вече неговите прояви на работното място, е от решително значение за преодоляване на неравенствата между половете.
В Европа действащото законодателство не е в състояние да регулира новите, нарастващи заплахи, с които се сблъскват жените на работното място. Понастоящем, 16% от жените в ЕС заявяват, че най-сериозните случаи на насилие, с които са се сблъскали са на работното им място. В същото време, проучване на ЕКП установи, че според 72% от синдикатите от 15 държави-членки законите на тяхната страна, предназначени да се справят с насилието и тормоза в света на труда, не са достатъчно добри.
Разпространението на дигиталните форми на заетост и несигурността на трудовото отношение провокират нарастваща вълна от прояви на насилие на работното място, основани на полов признак. Същевременно, наличната правна рамка все още не е в състояние да обхване променените условия на работното място. Законите тепърва ще бъдат коригирани и адаптирани, за да отговорят на актуалната ситуация.
Според изготвен от ЕКП доклад :
- С нарастването на дистанционната работа, икономическата зависимост и домашното насилие повече от всякога се превърнаха в проблем на работното място.
- Увеличава се на насилието срещу работещи жени от лица, извън работната среда на жените.
- Регистрирано е повишаване на случаите на насилие от трети страни- това е валидно най-вече за работещите на т.н. първа линия в здравеопазването и социалните грижи, в търговията на дребно и хотелиерството.
- Цифровизацията на работната среда създава благоприятни условия за кибернасилие, включително кибертормоз, нарушаване на неприкосновеността на личния живот и основаващи се на пола пристрастия
За съжаление, приетата вече Директива за борба с насилието срещу жени и срещу домашното насилие, няма да успее да ограничи проблемите, пред които са изправени жените в света на труда. Осъзнавайки сериозността на проблема, Европейската конфедерация на профсъюзите (ЕКП) се обърна директно към Председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен с призив за приемане на нова Директива относно насилието на работното място, основано на пола. Подобна Директива следва да подкрепя синдикалните организации при колективни преговори и следва да гарантира безопасни и без насилие работни места.
Международната конфедерация на профсъюзите (МКП) стартира кампания за 16 дни на активни действия срещу насилието, основано на полов признак, и за ратифициране и прилагане на Конвенция 190 на МОТ (C190) и на Препоръка 206 (R206). По време на тази кампания, синдикалните искания са не само правителствата да ратифицират Конвенция 190 на МОТ, но и да я прилагат правилно, в сътрудничество с организациите на работещите и на работодателите. Само така ще бъде възможно създаването на по-справедливи и по-безопасни работни места.
В допълнение, борбата с насилието изисква радикални реформи и в действащите законодателни норми, в политиките и в колективните трудови договори. Чрез тези промени следва да се предотвратят случаите на насилие, да се подкрепят жертвите и да се гарантира сигурност на работното място, като се накажат извършителите. Всички работещи – легално или нелегално наети, мигранти или местни, заслужават защита от всички възможни форми на насилие и тормоз на работното място. За гарантиране на тази закрила, международното синдикално движение ежегодно и внимателно наблюдава действията на националните правителства по ратифициране и прилагане на Конвенция 190.
Данните за 2022 г. и 2023 г. показват, че въпреки значителния и продължаващ напредък, работещите жени все още продължават да водят борба за равнопоставеност и за елиминиране насилието на работното място. Синдикалните успехи в тази посока са:
- Аржентина: Синдикална Федерацията на учителите (FUDB) е подписала споразумение с властите на Буенос Айрес за предотвратяване, защита или за получаване на обезщетение при извършени актове на насилие на работното място;
- Израел: Обединена Федерация на труда (Histadrut) съобщава, че много колективни договори вече включват клаузи за предотвратяването на сексуален тормоз, както и санкции срещу насилниците;
- Италия: подписани са протокол и Кодекс за поведение в транспортния сектор, които предвиждат разпоредби за платен отпуск и психологическа подкрепа за жертви на насилие, основано на пол;
- Казахстан: Федерацията на профсъюзите на Република Казахстан насърчава политиките за нулева толерантност, съобразени с Конвенция 190;
- Панама: Подписани са споразумения с производствени компании, хотели, за обществения сектор, селското стопанство и университетите;
- Зимбабве: Последните колективни договори за секторите текстила, транспорт и обществени услуги включват клаузи относно насилието и тормоза в съответствие с Конвенция 190.