ДО
Г-Н РУМЕН РАДЕВ
МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

 

ДО
Г-Н ГЪЛЪБ ДОНЕВ
МИНИСТЪР НА ФИНАНСИТЕ
 

ДО
Г-Н ЕВТИМ МИЛОШЕВ
МИНИСТЪР НА КУЛТУРАТА

 

ДО
Г-Н НИКОЛАЙ НАЙДЕНОВ
МИНИСТЪР НА ПРАВОСЪДИЕТО

 
ДО
ДОЦ. Д-Р ПЕТКО СТЕФАНОВСКИ
УПРАВИТЕЛ НА НЗОК

 
ДО
Г-ЖА ВЕСЕЛА КАРАИВАНОВА-НАЧЕВА
УПРАВИТЕЛ НА НОИ

 
ДО
ДОЦ. Д-Р АТАНАС АТАНАСОВ

ПРЕДСЕДАТЕЛ НА НСИ
 

ДО
Г-ЖА АНА АНАНИЕВА
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА АСП

 

ДО
Г-ЖА ЕКАТЕРИНА АСЕНОВА
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА ИА ГИТ

 
ДО
Г-Н СМИЛЕН ВЪЛОВ
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА АЗ

 
ДО
Г-Н ГЕОРГИ ГЕОРГИЕВ
ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА АГКК

 

ДО

Г-ЖА ДАНИЕЛА МИТЕВА

ИЗПЪЛНИТЕЛЕН ДИРЕКТОР НА АВ

 

ДО

Г-Н АЛЕКСАНДЪР КОЛЯЧЕВ

ВРИД ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КЗП

 

КОПИЕ ДО:
РЪКОВОДИТЕЛИТЕ НА ДЪРЖАВНИ ИНСТИТУЦИИ

 

ОТВОРЕНО ПИСМО

 

     УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ,

     УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА,

 

Синдикатът на административните служители към КТ „Подкрепа“ изразява своето остро възмущение и категорично несъгласие с обявените от Министерството на финансите намерения за механично съкращаване на разходите за администрацията с 10%, без какъвто и да е предварителен функционален анализ, оценка на натовареността, анализ на ефективността или оценка на последствията за функционирането на държавните институции.

Подобен подход представлява грубо и безотговорно отношение към държавната администрация, към работещите в нея хора и към българските граждани, които ежедневно разчитат на функционирането на тези институции. Налагането на „калпак“ на съкращения без реална оценка на дейностите и необходимостта от човешки ресурс може да се определи като управленски произвол, който ще доведе до допълнително обезкървяване на администрации, които и към момента работят при хроничен недостиг на кадри, ниско заплащане и свръхнатоварване.

Още по-тревожни са намеренията за въвеждане на механизъм за увеличение на възнагражденията с еднакъв процент за всички администрации, независимо от съществуващите огромни дисбаланси в нивата на заплащане. Подобна политика не само няма да реши проблема с неравенствата, а ще го задълбочи драматично.

Еднаквият процентен ръст означава, че ведомствата с и без това високи възнаграждения ще получат значително по-голямо номинално увеличение, докато служителите в най-ниско платените администрации ще останат трайно изостанали и бедни. Това е несправедливо, демотивиращо и напълно неприемливо. Вместо политика по сближаване и преодоляване на разликите, Министерството на финансите предлага механизъм, който ще привилегирова богатите администрации и ще наказва бедните.

Настояваме ясно да бъде заявено, че държавната администрация не е разход, който може безконтролно да бъде орязван, а ключов елемент от функционирането на държавата. Унищожаването на административния капацитет ще има тежки последици върху качеството на публичните услуги, контролните функции на държавата, а доверието в институциите ще изчезне напълно.

Призоваваме всички отговорни ръководители на структури в държавната администрация, в които Синдикат на административните служители „Подкрепа“ има организации, ДА НЕ СЕ СЪОБРАЗЯВАТ безкритично с указанията на Министерството на финансите и да защитят институциите, които представляват, както и хората, които ежедневно осигуряват тяхното функциониране. Днес защитата на администрацията е защита на държавността!

Уведомяваме Ви, че напрежението сред работниците и служителите в държавната администрация е изключително сериозно и продължава да нараства. Хората са унизени, демотивирани и поставени в условия на постоянна несигурност. При продължаване на тази политика САС „Подкрепа“ ще предприеме всички позволени от закона действия за защита на правото на достоен труд и справедливо възнаграждение на своите членове, включително организиране на протести, ефективни стачни действия и други форми на синдикален натиск.

Категорично настояваме:

  • Да бъде преосмислено и преустановено механичното намаляване на разходите за администрацията с 10%;
  • Да бъде извършен реален функционален анализ на административните структури;
  • Да бъде изработен справедлив механизъм за нарастване на възнагражденията, който да намалява, а не да увеличава дисбалансите между отделните администрации;
  • Да започне незабавен реален диалог със синдикалните организации.

С уважение,

КРЕМЕНА АТАНАСОВА
Председател
Синдикат на административните служители „Подкрепа“