ДО
Г-ЖА ВАСКА ШУШНЕВА
СЕКРЕТАР НА НСТС
СТАНОВИЩЕ
относно Проекти на ЗИД на ЗКПО, ЗИД на ЗДДФЛ, ЗИД на ЗДДС и ЗИД на ЗАДС
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО ШУШНЕВА,
Във връзка със заседанието на НСТС, свикано за 28 октомври 2024 г. по изпратените за становище проекти на закони за изменение и допълнение на материалните данъчни закони КТ „Подкрепа“ изразява следното становище:
І. ОБЩИ БЕЛЕЖКИ
Подкрепя по принцип предложените проекти на закони за изменение и допълнение на материалните данъчни закони.
КТ „Подкрепа“, предвид обявената политика за борба срещу бедността и социалното изключване продължава да настоява за:
- въвеждане на прогресивно облагане на доходите на физическите лица с необлагаем минимум равен на разходите за издръжка (жизнен минимум) с цел повишаване на покупателната способност и стандарта на живот на работещите бедни;
- Освобождаване от подоходен данък на обезщетенията, изплащани от работодател при незаконно уволнение, установен с влязло в сила решение на съда, независимо от правното основание;
- Разширяване на обхвата и на праговете за необлагане с корпоративен и подоходен данък на социалните разходи на работодателите, съответно доходите на работещите физически лица, когато същите се използват за преквалификация, повишаване на квалификацията, обучения, транспортни разходи, храна, облекло допълнително здравно осигуряване или застраховане и други подобни и когато са договорени с колективен трудов договор на национално ниво.
ІІ. Проект на ЗИД на ЗКПО
Подкрепя по принцип предложените промени в проекта на ЗИД на ЗКПО, като обръща внимание на няколко съществени въпроса, които са от значение за постигане на данъчна и социална справедливост и запазване на макроикономическата стабилност:
- Приходите от корпоративни данъци са по-ниски от приходите от подоходни данъци, което на практика означава, че физическите лица имат по-голям принос в бюджета с над 15% спрямо фирмите. На фона на ненамаляващата бедност, препоръчваме преразглеждане на данъчно-осигурителната система, така че да се намали данъчната тежест върху ниските и средните доходи, за сметка на високите доходи и печалбите на фирмите. Същевременно, не трябва да се създават легални условия за данъчна оптимизация между ЗКПО и ЗДДФЛ.
- Предвид изразените публично твърдения от търговци за евентуално допълнително увеличаване на цените на стоките в търговската мрежа, поради увеличаване на разходите за обслужване на електронните ваучери за храна в сравнение с хартиените, може да се предположи, че резултатът ще е допълнително намаляване на покупателната способност на най-ниските доходи. КТ „Подкрепа“ настоява да получи информация за предприети мерки и действия, с които ще бъде отстранена подобна възможност, която ще води до допълнителна инфлация.
- Въвеждане на допълнителни облекчения върху социалните разходи на работодателите, касаещи пряко работещите в предприятията, предвид ниските доходи – преквалификация, повишаване на квалификацията, обучения, транспортни разходи, храна, облекло допълнително здравно осигуряване или застраховане и други подобни, когато са договорени с колективен трудов договор на ниво сектор/бранш.
ІІІ. Проекта на ЗИД на ЗДДФЛ
Подкрепя по принцип предложените промени в проекта на ЗИД на ЗДДФЛ, като КТ „Подкрепа“ настоява за:
- Въвеждане на прогресивно облагане на доходите с необлагаем минимум, равен на разходите за издръжка, като ЗДДФЛ е един от основните инструменти за справяне с бедността в страната и за повишаване на покупателната способност на най-ниските доходи.
- Да не се създават легални условия за данъчна оптимизация между ЗКПО и ЗДДФЛ. Приходите от корпоративни данъци са по-ниски от приходите от подоходни данъци, което на практика означава, че физическите лица имат по-голям принос в бюджета с над 15% спрямо фирмите.
- Освобождаване от данък на сумите в пари или натура, получавани от работниците или служителите, предназначени за преквалификация, повишаване на квалификацията, обучения, транспортни разходи, храна, облекло допълнително здравно осигуряване или застраховане и други подобни, когато са договорени с колективен трудов договор на ниво сектор/бранш.
- Да се освободят от данък обезщетенията, изплащани при незаконно уволнение от работодателя, когато същото е установено с влязло в сила съдебно решение, независимо от основанието. Изплатените обезщетения вече са намалели като покупателна способност, предвид натрупаната инфлация за периода и са ограничени законово до 6 заплати, въпреки че обикновено процедурата в съда отнема повече от 2 години, което ощетява допълнително съответния работник или служител.
ІV. Проекта на ЗИД на ЗДДС
Подкрепя по принцип предложените промени в проекта на ЗИД на ЗДДС.
КТ „Подкрепа“ е загрижена за увеличаващата се бюрократична тежест върху фирмите, което обикновено води до увеличаване на разходите за обслужване, във връзка с новите режими за въвеждане на задължение за предоставяне на данни за наличните дълготрайни активи и материални запаси от регистрираните по закона лица на тримесечие.
- Проекта на ЗИД на ЗАДС
Подкрепя проект на ЗИД НА ЗАДС.