Днес стартира двудневен Европейски комитет на Световния съюз на работниците в строителството и дърводобиването (BWI), който ще се проведе в периода 24-25 септември. Домакин на събитието е Федерация „Строителство, индустрия и водоснабдяване“ – Подкрепа. По време на форума ще бъде обсъдена темата за климатичните промени, с фокус върху България –  завишаването на температурите, наводненията в региона и как те се отразяват на условията на труд на работещите на открито.

Официални гости на събитието бяха Васил Терзиев, кмет на Столична община, Румяна Петкова, заместник-министър на труда и социалната политика, Димитър Манолов, президент на КТ „Подкрепа“ и Илиян Терзиев, председател на УС на КСБ.

Едно от най-важните постижения за гражданите на обединена Европа – Европейския социален модел бе доразвит с приемането на Директивата за адекватните минимални работни заплати. Това, както и поощряването на колективното трудово договаряне са съществени стъпки в правилна посока за гарантиране достойни доходи и стандарт на живот на работещите, защита на правата им чрез колективните трудови договори и постигане на стабилност и предвидимост на пазара на труда.“, заяви в своето изказване Иоанис Партениотис, председател на Ф СИВ – Подкрепа и вицепрезидент на КТ „Подкрепа“. „Нашата федерация успешно реализира един ползотворен социален диалог с работодателските организации, като резултат от него е постигането на колективни трудови договори във всички сектори на национално браншово ниво, в които федерацията има синдикални членове“, допълни още той.

Провеждането на Европейския комитет на Световния синдикат на работещите в строителството и дърводобива (BWI) в София само доказва изграденото през годините партньорство и доверие. Вече над три десетилетия вървим по синдикалния път заедно и успешно преминаваме през социално-икономически, политически и национални сътресения в името на работещите и техните права. КТ „Подкрепа“ и BWI винаги са гледали в една посока по ключови за пазара на труда и на секторно ниво принципи – всички работници да имат равен достъп до стабилни работни места, да получават справедливо заплащане, социално и здравно осигуряване и да работят в безопасни и здравословни условия на труд„, заяви в своето слово Димитър Манолов, президент на КТ „Подкрепа“. „Ролята на синдикатите, като социални партньори,  е от изключително значение за намаляване трудовия травматизъм в сектора, както и преодоляване обхвата на недеклариран труд, като част от сивата икономика, който лишава работещите от социални и осигурителни права. Нелека задача е формирането на механизми за контрол и мониторинг на правата на командированите работници. Това може да бъде постигнато само чрез сътрудничество между социалните партньори, националните инспекции по труда и европейските агенции, както и международно сътрудничество със синдикални партньори„, допълни още той.

„Строителството е един от отраслите в икономиката, в които мобилността на работниците е особено голяма. За подготовката на един строител, инженер, проектант или изпълнителски кадър, се изискват години и дефицитът на кадри се превръща в основна задача при изпълнението на обекти от обществено значение, като пътища, детски градини, училища, жилищни сгради. Столична община е един от най-големите инвеститори и продължава да изпълнява най-сериозните обекти в страната. Само при строителството на новите 10 км. от метрото в момента участват над 1000 човека, а с напредване на работата и включване на допълнителни дейности, които ще се извършват, бройката ще нарастне. За развитието на строителния бранш е нужна и държавна политика и визия за неговата значима. За да се развива, секторът се нуждае от устойчивост и предвидимост“, заяви Васил Терзиев, кмет на Столична община.

Съвременният свят на труда се променя динамично под влиянието на демографските предизвикателствата, зеления и цифровия преход, структурните изменения в икономиката и усложненията в геополитическата обстановка. Предстоящата днес и утре среща на Европейския комитет на Световния съюз на работещите в строителството и дървопреработването е чудесен пример за ефективността на това тристранно сътрудничество на европейски ниво. Министерството на труда и социалната политика винаги се е водело от разбирането, че ефективният социален диалог, особено на секторно и междусектроно ниво, е пътят към преодоляване на предизвикателствата и гарантирането на трудовите права на работещите. Това е от ключово значение за постигане на социална справедливост и подобряване и условията на труд за работещите в строителството и дървопреработването. Съществена част от този процес е да се гарантира предвидимостта и прозрачността в трудовите отношение“, заяви Румяна Петкова, заместник-министър на труда и социалната политика, в своето приветствие към участниците и гостите на форума.

Световният съюз на работниците в строителството и дървообработването (BWI) е международна синдикална организация, обединяваща над 350 свободни и демократични синдикати от 117 държави, с над 11 милиона членове в сектора на строителството, строителните материали, дърводобива, горското стопанство и други свързани сектори.

Европейският комитет на BWI се провежда за първи път на територията на България. Във форума участие ще вземат над 100 делегати и наблюдатели от 52 синдикални федерации в строителството, дървообработването и горското стопанство от 31 европейски страни.