Преди годишните срещи на основните международни финансови институции (IFIs), Международната конфедерация на профсъюзите публикува изявление, изисквайки спешни реформи.

Световната банка и МВФ бяха създадени, за да създадат стабилна глобална икономическа система, но изявлението констатира, че: „международната финансова архитектура … е оставила страните задлъжнели и недоразвити“.

От МКП коментират още, че само няколко години след като пандемията от Ковид-19 разкри дълбоки недостатъци в глобалната икономическа система, МВФ и Световната банка продължават да насърчават мерки за строги икономии и дерегулация, които подкопават правата на работещите, демокрацията, изострят неравенството и дестабилизират икономиките. В изявлението също се изтъква, че в годината, в която четири милиарда души имат шанса да гласуват и се навършват 80 години от конференцията в Бретън Уудс[1], тези международни финансови институции трябва да се вслушват повече – и това да дава резултати, за да бъдат възстановени доверието и стабилността. Време е за нов подход.

Работещите по целия свят поемат тежестта на политиките, които дават приоритет на кредиторите пред хората. МВФ и Световната банка трябва да променят курса си сега, за да подкрепят приобщаващия растеж и демокрацията. Те трябва да изиграят своята съществена роля, за да осигурят нов социален договор, който гарантира достоен труд, универсална социална защита и устойчивост на климата.

МКП настоява за:

  1. Край на политиките на строги икономии, които замразяват или намаляват заплатите в публичния сектор, засягат непропорционално жените и възпрепятстват основни обществени услуги като образованието;
  2. Всеобхватен ангажимент за прогресивно данъчно облагане, включително върху богатството и корпоративните данъци, за намаляване на неравенството и финансиране на социалната защита;
  3. Механизми за преструктуриране на дълга, които защитават работещите и осигуряват устойчиво развитие в съответствие с Целите за устойчиво развитие (ЦУР);
  4. Смислени, демократични консултации със синдикатите за оформяне на икономически, социални и трудови политики.

Тази година срещите между основните международни финансови институции ще се състоят от 21 до 26 октомври във Вашингтон (окръг Колумбия), САЩ.


[1] През юли 1944 г., редица експерти от богатите страни се събират на конференция в курортното градче Бретън Ууд в американския щат Ню Хемпшир, за да обсъдят следвоенната световна финансова система. В резултат на това се ражда т. нар. Бретън-Уудска система, която довежда след себе си до създаването на две международни организации – Международния валутен фонд (МВФ) и Световната банка (СБ), а освен това и определя системата на фиксираните валутни курсове, които съществуват преди 70-те години на ХХ век.