Атанас Кацарчев, главен икономист на КТ „Подкрепа“ в ефира на „Здравей, България”:
„Предвид, че жизненият минимум е около 1 500 лева за 2024 г., минималната работна заплата е доста под това число. Ние имаме БВП, но има една държава, която измерва брутното щастие, тоест колко са щастливите хора в тази държава и колко ходят по улиците и не се усмихват. При нас по-скоро много хора не се усмихват, те са смачкани от тежестта на живота. Ако в големите градове все пак има някаква работа, има някакви по-нормални доходи, то извън големите градове положението е трагично.“
„Пенсиите ще се вдигат по швейцарското правило, и то от средата на годината, т.е. средногодишното увеличение е 5.5 на сто. Ако добавим това, че има намерение да се вдигнат местните данъци и такси, де факто сумата ще бъде изядена през тях.“
„Покупателната способност в Северна Македония и Сърбия е по-голяма, отколкото в България – хранителни стоки, ресторанти, ток, вода. Ако искаме нашият жизнен стандарт да расте, но качваме възнагражденията само с процента на инфлация, никога няма да догоним нищо.“
„Вдигайки стандарта на населението, вие получавате две неща – сигурност и по-малка миграция.“
„Производителността на труда зависи основно от работодателя, не от работника. Той произвежда толкова, колкото му позволяват машините или средата, в която той съществува. Производителността на труда се измерва с едни показатели, които нямат нищо общо с това, което е заплата.“
„По отношение на местните данъци и такси, предложението не е минало през тристранен съвет. Нарушена е процедурата на чл. 3 от КТ. Но по-важното е нещо друго – събираемостта на местните данъци е малко над 50 на сто, т.е общините не си събират данъците и дефакто ще се увеличи данъчното бреме върху редовните платци за сметка на неплащащите. Има община със 7% събираемост. Това е абсолютно недопустимо – не може да качваш данъци, преди да си си събрал данъците.“
Вижте цялото интервю ТУК.
Източник: Нова телевизия