От Европейската Конфедерация на Профсъюзите /ЕКП/ алармират: въпреки че остават само няколко седмици до изтичането на крайния срок за транспониране на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС все още много държави-членки на ЕС не са започнали процеса за нейното въвеждане в националните си законодателства.

Транспонирането на Директивата е много важно, защото близо 20 милиона работещи ще се възползват от нея, тъй като тя изисква държавите-членки чрез закон да определят адекватни минимални заплати, както и да насърчат колективното трудово договаряне. Крайната дата за завършване на процеса на транспониране е 15 ноември, но до момента само шест държави-членки имат прието законодателство, което въвежда Директивата в националния им правен ред. Дискусии по транспонирането на Директивата все още се водят в девет държави-членки, докато процесът дори не е започнал в седем държави-членки. В три държави-членки правителствата са стигнали до заключение, че не са необходими законодателни действия, за да се изпълнят изискванията на Директивата.

ЕКП провежда  кампания „За по-високи заплати“, за да се гарантира, че държавите-членки ще спазят изцяло задълженията си по Директивата. В рамките на тази кампания, анализът на ЕКП за състоянието на процеса на транспониране на Директивата посочва, че:

  • Публикуван проект на законодателен акт има в Белгия, Унгария, Латвия, Люксембург, Полша, Румъния.
  • Подготовката на нормативен акт се извършва в България, Хърватия, Чехия, Финландия, Гърция, Холандия, Словакия, Испания.
  • Процесът не е започнал в Кипър, Естония, Франция, Италия, Литва, Малта, Португалия.
  • Не се изискват нови законодателни решения в  Германия, Ирландия, Словения.

Същевременно, разработеният онлайн инструмент за наблюдение на прилагането на Директивата за адекватните минимални заплати установява:

 – само две държави са постигнали адекватност на минималните заплати в съответствие с предложения двоен праг за благоприличие: 60% от средната медианна заплата и 50% от средната брутна заплата.

  • само осем държави изпълняват целта за покритие на колективното договаряне от поне 80%.
  • работещите бедни все още са над 10% от заетите в седем държави-членки на ЕС.

–  в осем държави-членки е възможно на младите хора да се заплаща под минималните ставки, което позволява на работодателите да им плащат до 70% по-малко от законоустановената минимална заплата.

– работещите жени в ЕС все още получават заплати  до 21% по-ниски от тези на мъжете.

Коментирайки тази ситуация и констатациите, конфедералният секретар на ЕКП Теа Джарк заяви: „Във време, когато милиони работещи изпадат в бедност, въпреки че работят усилено всеки ден, прилагането на Директивата за адекватната минимална заплата трябва да бъде приоритет за всички национални правителства. Кризата с повишаването на разходите за живот направи още по-труден живота на работещите на минимална заплата, които едва свързват двата края, въпреки факта, че корпоративните печалби се увеличават. Директивата изисква от държавите-членки да предприемат действия, за да гарантират, че законоустановените минимални заплати са адекватни, както и  да насърчават колективното договаряне като най-добрия начин за гарантиране на истинско справедливо заплащане. Работещите вече чакат две години тази Директива да бъде приложена и не трябва да бъдат карани да чакат повече!“