Експерти на КТ „Подкрепа“ участват в провеждащата се на 2-3 октомври заключителна конференция по европейски проект Да работя на всяка цена?“. Работната програма на форума предвижда представяне на резултатите от проекта и обсъждане на предизвикателствата пред образователните институции и синдикатите, свързани с политиката по равнопоставеност през следващите години.

По време на събитието изказване за приоритетите на демократична Европа за постигане на реална равнопоставеност между половете ще направи и г-жа Сабине Верхейен, заместник-председател на Европейския парламент.

В изпълнение на първоначално зададените цели, дейностите по европейски проектДа работя на всяка цена?“ са  насочени основно към:

  • Разработване на учебна програма с ефективни стратегии в подкрепа  на работещите жени в Европа;
  • Подготовка на обучители, които да подпомагат жени с несигурна заетост;
  • изготвяне на видеоматериали за повишаване на обществената осведоменост по проблемите на жените, работещи при несигурни условия на труд.

Важен резултат от проекта е приетата харта, която чрез мрежата на EZA, със 70 организации-членки от 29 европейски страни, ще прилага принципите на равнопоставеност на половете във всички свои образователни дейности.

Осъществените по проекта дейности очертаха основния извод: въпреки постигнатия през последното десетилетие забележителен напредък в подобряването на равенството между половете, все още много жени работят на несигурни работни места, при лоши условия на труд и почивка. Същевременно, те продължават да  получават заплати, по-ниски от тези на мъжете, като допълнително изпълняват по-голямата част от грижите за децата, възрастните членове на семейството и домакинските задължения.  На тези жени много често им липсват ресурсите, необходими за подобряване на собственото им положение – сигурна работа, позволяваща им да отстояват собствените си интереси без страх. Изводите от това са, че ефективното включване на жените на работното място изисква фундаментално преосмисляне на начина, по който всички участници работят, техните политики и практики. Само чрез промени може да се гарантира истинска защита и помощ, за да могат жените да се ползват напълно от правата си и да успеят по пътя на равенството и приобщаването.

В изпълнението на проекта участваха пет организации: NBH Център за развитие на компетентност – Германия, FNS-EDS, AfB Платформа за равни възможности на Европейския център за работническо обучение (EZA) – Италия, Фондация Nowy Staw – Полша, синдикалните организации Solidarumas – Литва и КТ “Подкрепа“ – България.