С Т А Н О В И Щ Е
на Конфедерация на труда „Подкрепа“
Относно: Законопроект за публичните предприятия, № 902-01-27
УВАЖАЕМА Г-ЖО НИКОЛОВА,
На проведеното заседание на Комисията по въпросите на социалните последици от преструктурирането и от приватизацията на 17.06.2019 г., както и на предхождащата среща между представители на социалните партньори и Министерството на икономиката, настояхме забранителния списък за приватизация на търговските дружества с повече от 50 на сто държавно участие в капитала или части от тях да бъде запазен, както и досегашния ред за вземане на решение за приватизация. Получихме уверение, че това ще бъде направено между първо и второ четене на проектозакона в Народното събрание.
Същевременно смятаме, че Законопроектът за публичните предприятия съдържа още няколко проблемни текстове, по които изразяваме своите опасения:
- Проектът обхваща управлението на публичните предприятия с 50% и над 50% държавно или общинско участие. Нерегламентиран е въпросът за управлението и контрола в дружествата, в които има миноритарно държавно или общинско участие. Какъвто е например случаят с Български морски флот.
- 2. Параграф 2, алинея 1 от Преходните и заключителните разпоредби на Законопроекта за публичните предприятия забранява създаването на държавни предприятия по чл. 62, ал. 3 от Търговския закон, ако стопанската им дейност би могла да се осъществява от частен оператор с цел печалба. Този текст влиза в колизия с чл. 18, ал. 1 от Конституцията на Република България, който гласи: „Подземните богатства, крайбрежната плажна ивица, републиканските пътища, както и водите, горите и парковете с национално значение, природните и археологическите резервати, определени със закон, са изключителна държавна собственост.“
По същество се забранява създаването на държавни предприятия, които макар да извършват стопанска дейност, преследват основно социални цели.
- Отворен остава въпросът за начина, по който ще се управляват държавните и общински предприятия, създадени с различни специални закони.
КТ „Подкрепа“ приветства усилията за оформяне на Закон за публичните предприятия. Според нас, той следва да оформи ролята на държавата и общините не като пасивен наблюдател, а като активен участник в икономиката. Впрочем именно от работещи държавни предприятия има нужда Северозападния район, за да се възстанови и да спрат процесите на обезлюдяване. Поради изразените съображения се въздържаме от подкрепа на проекта.
С УВАЖЕНИЕ:
НЕЛИ ХРИСТОВА
КОНФЕДЕРАЛЕН СЕКРЕТАР НА КТ „ПОДКРЕПА“
Вижте становището ТУК.