В състава на тази Комисия на високо равнище са включени представители на Международната конфедерация на профсъюзите, като нейната основна задача е да предложи решения на най-сериозните конфликти в съвременния свят.
До края на 2022 г. комисията трябва да представи широкообхватен доклад относно Общата политика за сигурност и отбрана до 2022 г. и да предложи План за оцеляване и за справяне с екстремните предизвикателства, като: измененията в климата, небалансираната глобализация, неспазването на договорите за разоръжаване, последиците от пандемията, причинена от Ковид-19, ограничаването на демокрацията.
Концепцията за Обща рамка по сигурността възниква през 1982 г. и по този повод, генералният секретар на МКП, Шарън Бъроу, която е член на новата комисията, заяви: „След четиридесет години отново настъпи времето да бъде приета нова световна рамка на сигурността и да се преосмисли нашият свят. Нито една държава не може да се справи с екстремните предизвикателства на съвременния свят, трябва да работим заедно. С нетърпение очаквам да работя с тази разнообразна група експерти, за да намерим начини заедно да се справим с екзистенциалните предизвикателства, пред които е изправен светът. Вярвам, че ние ще покажем, че единствената истинска сигурност е общата сигурност“, добави още тя.
Работата на комисията започва днес, 14 юни с онлайн семинар. В събитието участват Стефан Льовен – министър-председател на Швеция, Ханс Далгрен – шведски министър по европейските въпроси и шестима членове на новата световна консултативна комисия на високо равнище:
- Шарън Бъроу, генерален секретар, МКП
- Куми Найду, глобален посланик, Африканци, надигащи се за правосъдие, мир и достойнство
- Сабер Чудхури, член на парламента на Бангладеш и почетен председател на Междупарламентарния съюз
- Шон Конър, Международно бюро за мир
- Анна Фендли, председател на Комитета за младежта в МКП
- Розалин Марбина, специален представител на ОССЕ, Младежи и сигурност
Пълната консултативна комисия включва:
- Уини Бянима, изпълнителен директор, UNAIDS и бивш ръководител на Оксфам
- Бари М. Блехман, съосновател на Центъра „Стимсън“
- Уидед Бушамауи, Лауреат на Нобелова награда за мир през 2015 г.
- Питър Бранд, историк
- Хелън Кларк, бивш министър-председател на Нова Зеландия и патрон на фондация „Хелън Кларк“
- Серджо Дуарте, президент, Pugwash International
- Ян Елиасон, бивш заместник-генерален секретар на ООН и министър на външните работи
- Алексей Громико, директор, Институт за Европа, Руска академия на науките
- Александър Кмент, дипломат и експерт по разоръжаване
- Лив Торес, директор на Pathfinders for Peaceful, Just and Inclusive Societies, към Центъра за международно сътрудничество при Нюйоркския университет
- Фумихико Йошида, директор на Изследователски център за премахане на ядрените оръжия, Университет в Нагасаки
- Тонг Жао, старши сътрудник в Програмата за ядрена политика в Carnegie Endowment for International Peace
През следващата година редица водещи събития ще съберат в едно знания и перспективи, с цел Комисията да публикува доклада си през април 2022 г.