Първопричина за възникването на Индустриалните отношения (ИО) е противоречието и сблъсъкът между основните икономически интереси на наемния труд (L) и на капитала (K).
Възникване на представителност
- За защита на своите икономически интереси, в неравностойното положение, което има спрямо работодателя, работника/ служителя се СДРУЖАВА с други работници и/ или служители в колективна защита на своит етрудови права – така възникват професионалните съюзи – синдикатите.
- Постепенно работническите организации, в отделни предприятие, се профилират в браншови, отраслови, териториални и национални съюзи и на сцената на ИО официално се конституират двата основни социални партньора – организациите на Р и Сл и организациите на работодателите, всеки от които се бори за своите икономически интереси.
- Полето, в което се препокриват общите интереси, сферата на преговори и дебат между двете страни днес наричаме ДВУСТРАНЕН СОЦИАЛЕН ДИАЛОГ (СД).
- Крайната цел на успешния СД е разширяване на зоната на общи интереси, в която съществува КОЛЕКТИВНОТО ТРУДОВО ДОГОВАРЯНЕ (КТД) и социалната защита.
В прехода, от противопоставяне към взаимодействие между труда и капитала роля, като страна в ИО, получава и държавата, чрез своята законодателна, изпълнителна и съдебна власт.
Формира се ново поле на общи интереси между трите страни в ИО, която наричаме ТРИСТРАНЕН СОЦИАЛЕН ДИАЛОГ.
Субекти на ИО
- Държавата – представена от Правителството,
- Наемните работници и служители представлявани от техните организации (национално представени) или законно избрани техни представители;
- Работодатели – представени от технитенационални организации.
ОСНОВНИ ПРИНЦИПИ НА ИО
- Право на сдружаване;
- Автономност – право на самостоятелност и независимост на социалните партньори;
- Равноправие и равнопоставеност на страните в ИО;
- Принцип на представителността на организациите на Работниците и работодателите;
- Сътрудничество и взаимодействие между страните;
- Доброволност на участието в социалното партньорство.
МЕЖДУНАРОДНА ОРГАНИЗАЦИЯ НА ТРУДА – МОТ
- МОТ е основана на 11.04.1919г. и представлява специализирана агенция на ОНН със седалище в Женева. Разполага с около 40 офиса в света, с около 1900 заети в над 110 държави.
- Представлява международна правителствена организация с уникална тристранна стриктура – представители на държавите / правителствата/, на работодателите и на синдикатите.