На 20 май заместник министър-председателя г-н Гроздан Караджов излезе с предложение за промени в нормативната уредба, касаещи облекчен режим за трудова миграция, позволяващи на работодателите да наемат чужденци до 50% от числения състав на дадена фирма. КТ „Подкрепа“ излезе с позиция по темата, в която изложи своите аргументи защо е против такава промяна в законодателството и при какви условия тя би била ефективна. Темата в студиото на „Твоят ден“ по NOVANEWS коментира главният икономист на Конфедерацията Атанас Кацарчев.
„Създава се нелоялна конкуренция на пазара. Второто важно нещо е, че няма анализ – защо 50%? Съгласни сме, че когато става дума за сезонна заетост, да, тогава трябва да се наемат хора, но тук се говори за постоянна. Изкривява се пазарът. В момента нормативно действащата уредба е 20% за големите фирми и 35% за малките и средните. Не знам как тези проценти не стигат“, коментира Атанас Кацарчев, главен икономист на КТ „Подкрепа“.
„Има две системи, които са навързани. Първият елемент е ниво на възнаграждение, вторият елемент е условия на труд, третият съществен елемент е „защо да се хабя това да го правя“, ако първите два ги няма. И се търси друго препитание. Много хора, завършващи професионални образователни системи, накрая се оказва, че те работят нещо трето„, допълни още Кацарчев.
„Заплатите растат, но въпросът е с колко растат цените. Аз също пазарувам в супермаркета и виждам средно колко ми струва една количка с продукти за седмицата. Тя се катери значително. Като добавим и нещата, свързани с издръжката на жилище – ток, вода, газ – те са скочили значително. Колко остава като разполагаем доход и къде отива? Това, че статистиката смята средно нещо – добре. Но за тези, които са над средното. Тези, които са под – какво ги правим? Продължава да има ръст на работещите бедни и това е достатъчно показателно – 2/3 от домакинставата са под жизнен минимум, а 1/3 са под линията на бедност.“, заяви Атанас Кацарчев.
„Няма анализ – в кои сектори недостига, къде има сезонна заетост, къде са постоянни работни места, това има ли някакъв ефект. Ние не разполагаме с данните на държавата по отношение на анализа. Това трябва да се направи от Министерството на труда и социалната политика“, допълни още той.
Цялото участие на Атанас Кацарчев, главен икономист на КТ „Подкрепа“, може да гледате ТУК.